| anonim_4396 a întrebat:

credeti ca este valabila o "semnatura vocala"daca cei de la orange miau prezentat o oferta prin tel ...si mi-au dat alta initial. in conditiile in care prelungesc ab cu 6 luni am acceptat dar nu am semnat nimic, in cele din urma am constatat ca mi sa oferit altceva si zic ca 6 luni nu pot sa renunt la ab ca mi-am dat semnatura vocala? este legal? daca am pe contract ca pot renunta la el acum e scris si semnat nu ca acesta care mau prostit ei sa prelungesc si cica am semnat vocal, va multumesc

1 răspuns:
| gsmro a răspuns:

Da, este legal. Din cate stiu cei de la companiile de telecomunicatii inregistreza toate concorbirile dintre tine si un agent de-al lor; cu alte cuvinte daca incerci sa renunti la abonament ei iti vor arata inregistrarea, si te vor obliga sa platesti urmatoarele 6 luni. Daca refuzi vor folosi un mandat de executare silita, cu proba (absolut legala) convorbirii tale. Totusi daca nu iti convine acest abonament poti trece la unul mai scump(sunt smecheri, poti upgrada abonamentul platind mai mult, dar niciodata nu poti trece la unul mai ieftin).