Întrebare recomandată | B3HappyN0Worry a întrebat:

De 1 an şi 2 luni sunt într-o depresie ucigătoare, am mai reuşit să scap de ea, dar doar temporar. Când am fost din nou rănită iar a revenit. Cum naiba pot scăpa de tot de ea? Vă rog nu vreau să aud de psihologi şi alte cele. Dacă mă puteți ajuta cu sfaturi concrete, dacă nu mai bine nu răspundeți. Mulțumesc de ajutor! Fundă!

16 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă nu poți să te descurci singură psihologii sunt cei mai în măsură să îți dea sfaturi.

| peperonies a răspuns:

Cum merge clasa a 9-a?

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianTzar a răspuns:

Te susținem, Larisa.

| dorelmarc a răspuns:

Fa bine cuiva si gandestet-te la altii cum sa le faci un bine, pentru ca depresia are aface cu ego-ul tau...
spor

| Ada78 a răspuns:

Vorbeste cu un phisolog.In scurt timp se va rezolva situatia.

| ashlee a răspuns:

Faptul de a avea activitate, si mai ales o activitate care iti face placere, te-ar putea scapa de aceasta problema.

| Florentina_Mariana_1996 a răspuns:

Cand esti ranita foarte rau ranile raman in suflet pentru totdeauna la cea mai mica rana pe care oi mai primio in suflet de la viata te va soca si te va apasa toata viata parerea mea ar fi sa cauti un psiholog care te va ajuta sa scapi de aceasta suferință si rana pentru ca nu noi sujtem de vina ci persoanele in care sau probabil avem incredere

| Shdudhs7s6sz5w6qjw a răspuns:

Incearca sa stai pe langa cate mai multe persoane pozitive, si daca suna ciudat, *chiar suna* zambeste! chiar daca esti suparata, asa random du-ti gura pana la urechi, iti vei reveni in vreo 2 minute, plus ca stai asa pe spate si te gandesti la chestii depresive si negative si etc, pur si simplu nu o mai face, si eu am fost depresiv si am scapat de asta intr-un mod foarte ciudat.Anume: stateam pe spate*eram depresiv deja de vreo 3 luni* si am zis,, Ba ce naiba ma asa am ajuns? mi-se scurge viata prin fata ochilor iar eu stau si ma vaicaresc? Si m-am ridicat, am inceput sa ma interesez de sala *sufar de depresie din cauza greutatii* dar am aflat ca nu poti face asta de la 12 ani si m-a luat nervii mai rau dupa ce am aflat ca nici dieta nu pot tine asa ca am facut cateva flotari am alergat mult si mi-am revenit foarte mult, plus ca acum sunt cel mai popular din clasa mea si am uitat de toate problemele.Plus, incearca sa ai un spirit de copil! si adultii mai fac asta uneori, deci de ce nu si tu?

| IAmAGreatPotato a răspuns:

Acum depinde ce fel de depresie ai. Vreau sa intelegi ceva, doar pentru ca treci printr-o perioada grea nu inseamna ca suferi de depresie. Sincer iti spun, eu nu duc o viata roz si dupa ce uit de problemele de zi cu zi incep sa ma gandesc la probleme existentiale ca vezi doamne, n-am destule pe cap laughing. In fine, depresia nu se poate invinge nici cu cel mai psiholog daca tu esti pesimista. Si eu eram in depresie de multe ori, dar mi-am pus intrebarea "ce este depresia pana la urma?", si tot eu mi-am dat raspunsul. Noi numim depresie momentul cand ne trezim la realitate, cand ezitam sa ne mai prefacem ca totul e roz si perfect. Spune-ti singura ca vei fi bine, si ca momentele grele nu vor dura o vesnicie, de atatea ori pana te convingi singura ca viata e prea frumoasa sa stai si sa-ti plangi de mila. Tot timpul cand ai momente grele nu te uita la cei mai fericiti ca tine, gandeste-te ca exista unii care ar da orice sa aiba viata ta si multumeste-te cu ce ai. Nu merita sa suferi pentru nimeni si nimic si sa stii ca tu iti controlezi singura viata si poti doar tu poti sa modifici ceva sau pe cineva.

| Asi82 a răspuns:

Buna!
Nu esti unica ce treci prin asa perioada, si daca am avut un eşec in viata ba chiar mai multe nu-i un motiv de a lasa mîinile in jos,
Viața e frumoasa si merită trăită. Cînd te scoli dimineata gîndeste doar la ceva pozitiv, nu te lasa obsedată de trecut...Ca mai rau faci, trecutul nu-l mai putem schimba, trebuie sa trăim prezentul si sa ne gîndim la viitor.
Privește in oglindă, fardeazatate puțin sa ti placa aspectul tau caci in multe cazuri aspectul fizic to t ridica starea de spirit. Gîndeste si mulțumește de faptul ca esti sănătoasă, ca ai mîini si picioare, ca poți vedea soarele si asculta cîntul păsărilor.
Nu asculta muzică ce te caracterizează pe tine sau ce-ti aminteste de trecut, caci din nou devii melancolic si jos de morală. Asculta muzica cit mai vesela si filme la fel.
Ocupate cu Sport sau chiar invata figuri din dansuri moderne ca ajuta mult.
Zîmbește cit mai mult, exersează in fața oglinzii.CACI O ZI FARA UN ZIMBET E O ZI PIERDUTĂ.
Si nu mai fi pesimistă, Gindestete doar la bine si repeta-ti mereu ca eşti puternica si avei reusi sa obții ceea ce ti doresti indiferent de obstacole.
APROPO, asculta muzica crestină daca esti religioase caci ajuta mult, chiar si fredonînd melodiile acestea.
Vei vedea ca va fi ok.
Iti urez ba fata si nu uita sa zimbesti

| Me89 a răspuns:

Depresia pleaca de la ganduri negative despre tine, despre viata, iar in momentul cand te gandesti te si simti rau la nivel fizic, pentru ca ai niste trairi ca si cum nu te-ai mai suporta. Incearca sa afli cauza acestor ganduri. Dupa ce-ai identificat cauza- ca nu-ti plac anumite lucruri la tine, ca esti prea nu stiu cum, ca ce zice lumea de tine, ca nu esti multumita de relatie, ca te critici incontinuu, ca nu-ti plac anumite lucruri la oameni, la viata - fii prezenta cu tine insati, accepta ori schimba situatia in care esti. Iar in momentul cand apar gandurile, spune stop, stop, stop, pur si simplu intrerupe sirul gandurilor, nu le mai lasa sa te faca sa te simti rau. Fa sport (sunt tutoriale pe Youtube, poti sa le faci acasa)ca te ajuta foarte mult sa te eliberezi, incearca sa meditezi, sa-ti urmaresti respiratia, cauta sa faci ceea ce iti place, cauta un joc pe internet, sau ceva care sa-ti tina atentia pentru ca te ajuta sa te concentrezi, nu sta prea mult in casa, alearga, plimba-te cu bicicleta. Tine-te de orice activitate care te scoate din tiparul tau mental. Admira un peisaj, joaca-te cu pisica, catelul, daca nu ai, i-ati una/unul, uita-te la filmulete comice. Sunt si filme despre depresie, Helen, de exemplu. Astea te vor ajuta sa-ti observi starea si sa inveti sa o controlezi tu pe ea si nu ea pe tine. O sa-ti treaca fara sa-ti dai seama, dar trebuie sa ai rabdare, pentru ca e ca un proces de vindecare.

| WeXwErX a răspuns:

Incearca sa te distrezi cu prietenele cu prieteni cu cine o fi mult sport fa ceva ce iti place mult mai des fa ceva ce te inveseleste si o sa scapi de depresie

| Annasm1399 a răspuns:

Din cate stiu eu,depresia daca se accentueaza poate aduce si sinucidere. Sper ca nu o sa fie cazul. Multi dintre noi avem probleme si asta ne aduce intr-un punct numit depresie. Daca incerci sa gasesti cauza acestor probleme,fie corpul tau, familia sau poate esti ranita in dagoste si poti scapa cat de cat de ea. Nu ai cum sa treci asa rapid si sa nu te mai gandesti la chestiile care iti provoaca depresie. Ar trebui sa stai pe langa persoane cu caracter pozitiv, persoane care te fac sa razi si sa zambesti mereu, sa te gandesti ca o sa treci cu brio peste tot, nu-ti pune o bariera intre tine si fericire si gandeste-te ca tu meriti tot ce e mai bun.

| TheCleo a răspuns:

Hei! Depresia trebuie luata in serios...Dar daca vrei sa scapi singura de ea,atunci ar trebui sa faci orice altceva care te poate distrage:canta, danseaza, deseneaza, joaca-te, nu ma intereseaza.Fa orice care te distrage de la gandurile depresive.

| Baciu_Robert_1989 a răspuns:

Incearca sa mergi undeva intr-o vacanta