| anonim_4396 a întrebat:

Buna. De ceva timp am o problema cu gandurile... celelalte pe care le-am avut inainte au disparut dar au aparut altele! Acum imi vin fel si fel de blesteme despre oameni dragi si mi-e frica sa nu se intample ceva rau! Eu iubesc persoanele acelea din tot sufletul si cred ca as muri daca s-ar intampla ceva rau din cauza mea! Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca ati avut si voi o asemenea problema...

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum imi vin fel si fel de blesteme. Încearcă să observi cum vin acestea și de unde vin. Astfel le vei putea controla.

| doctorandus a răspuns:

Cere internare la psihiatrie. Nu glumesc. Dacă te sperii de propriile gânduri, ai nevoie de psihiatrie. În rest aproape toată lumea gândește prostii, dar nu le pune în practică.

| Goete a răspuns:

Cu cat mai.mult te va preocupa un gand si vei lupta impotriva lui, cu atat mai multa putere va avea asupra ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu le baga in seama. Daca ar fi sa intample tot ce imi trece mie prin cap cred ca ar exista catastrofe nucleare. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai o problema cu gandurile intruzive...am si eu problema asta, doar ca eu mai am si multe altele rolling on the floor. Cam e nevoie de psiholog daca te deranjeaza asa tare.

| Adyiasi96 a răspuns:

Nu esti singurul/singura. Cazul meu: 26 ani, baiat, sanatos fizic, mental si emotional (zic eu).
Am inceput sa am si eu probleme de genul de vreo cativa ani. Imi trec fel si fel de ganduri prin cap.
Daca o vorba sau o fapta o poti controla, in cazul unui gand nu prea ai ce face.

De exemplu, cand ma intalnesc cu un prieten/persoana draga cateodata il jignesc in gand fara ca eu sa am intentia asta (pur si simplu e un gand care apare si dispare).
Alte ori jignesc, in gand, persoane sfinte si lucruri sfinte desi eu cred in Dumnezeu si mai merg si la biserica din cand in cand. Din nou, e pur si simplu un gand. Dumnezeu ne stie lupta.

Eu am reusit sa le mai evit astfel: in primul rand nu ma invinovatesc. Este ceva aproape incontrolabil.
In al doilea rand, daca zici ceva de rau de cineva, in gand, incearca sa ignori acel gand si sa incepi sa enumeri calitatile pozitive ale persoanei respective, tot in gand. Ca si cum ai incerca sa il lauzi pentru calitatile pe care le are.

Important nu este sa castigi "razboiul" cu gandurile ci sa lupti cu ele, ignorandu-le si pastrandu-ti calmul si pacea interioara.