| Ioana93 a întrebat:

Imieste frica de ideea ca nu as crede in Dumnezeu. Ma sperii in fiecare noapte ca voi muri si voi ajunge in iad pentru pacatul asta. Nu stiu cum sa fac sa ma calmez si sa ma asigur. Eu vreau din tot sufletul sa cred dar nu stiu cum. Va rog ajutati-ma si nu mi spuneti sa nu o fac(adica sa nu cred)

Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Nu te descuraja! Dumnezeu le da o sansa tuturor, chiar si celor care il despretuiesc sau nu cred in el.Ideea este ca tu simti ca vrei sa crezi in el si asta e tot ce conteaza. Sfatul meu ar fi sa te rogi la el sa-ti lumineze mintea si sa te indrepte pe calea cea dreapta,ar fi bine sa mai mergi si la biserica din cand in cand,atunci cand simti nevoia ca trebuie sa-i multmesti pentru ceva,sau sa te rogi pentru ca ai o nenorocire, si ai sa vezi ca te va ajuta, iar cu timpul vei vedea ca vei incepe sa crezi in El.Stii ca se spune"nu trebuie sa vezi ca sa crezi"happyasa cathinking nu stiu sper sa iti dai seama si singura ca Dumnezeu este mereu langa noi si ne ocroteste,si sper sa ajungi sa crezi in el, si sa ajungi sa iti fie mai teama de EL decat de iad, pentru ca El este cel care a creeat si iadul si pe noi totitonguesper ca te-am ajutatbatting eyelashes

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este foarte simplu.Citeste Noul Testament, roaga-te si cere-I lui Dumnezeu ca sa ajute necredintei tale.Primeste-L pe Domnul Isus in inima ta,sa ai o relatie personala cu El prin rugaciune, incearca sa faci binele, si vei primi siguranta mantuirii in inima ta.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Si mare lucru de ajungi in iad.
O sa pot juca poker cu Lucifer.

| KlaraWeiss a răspuns:

Scopul diavolului, spune Sfântul Antonie cel Mare, este "să ne împiedice să urcăm în locul de unde a căzut el, adică la Cer." Una din modalitaile prin care diavolul incearca sa ne departeze de Dumnezeu este necredinta in faptul ca Dumnezeu exista.
Asa ca nu te descuraja, roaga-te mai mult! Nu stiu daca esti ortodoxa sau nu, dar daca esti, cauta-ti un preot duhovnic, mergi la biserica, spovedeste-te, impartaseste-te si o sa vezi ca o sa fie mai bine. Iti spun din proprie experienta.
Si citeste in fiecare seara Un Acatist/Paraclis catre Maica Domnului sau catre Sfantul Ioan Botezatorul, al carui nume il porti.

| Dumnezău a răspuns:

Faaa,de ce nu crezi in puterea mea? In genunchi si...mai vorbim dupa. smug

| Trinitas a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu automat nu crezi nici in Iad, deci n-ai de ce sa te ingrijorezi. Trebuie sa crezi in ce vrei si in ce ai nevoie tu, nu in spiritul carei ai fost educata, deoarece nu mereu alegerea parintilor tai ti se potriveste si tie. Daca nu vrei si nu ai nevoie sa crezi in nimic e la fel de bine.

| miradoniz a răspuns:

hee hee "Cred, Doamne! Ajută necredinței mele!"(Marcu 9, 24)hee hee

| Danutza27 a răspuns:

Tu esti pe drumul cel bun uite ce spun Sfintii Parinti "Frica de Dumnezeu aduce de la sine Dragostea de Dumnezeu " Nu este sub demnitatea ta sa incepi sa citesti Biblia, este bine sa ai si un Duhovnic sa te indrume.

| Tsunade99 a răspuns:

Calmeaza-te. Basescu a calcat si oameni pe trecerea de pietoni si tot e are hotel pe coasta de Azur si nu isi face probleme de asta.

| Vende7a a răspuns:

Tu esti unul dintre exemplele care ne confirma ca specia umana se afla intr-o continua evolutie.E ca si atunci cand erai mica si credeai in Mos Craciun.

| MinionDodo a răspuns:

Nu o sa ajungi in iad daca te rogi! Daca te rogi dimineata si seara inseamna ca tu crezi in dumnezeu! daca nu te rogi incepe si fa-o! Te va ajuta! Funda plz!

| Raluca19 a răspuns:

Ioana...incearca sa nu te mai gandesti la asta.Si daca vrei sa stii mai multe lucruri despre Dumnezeu citeste povesti sau rugaciuni crestine ortodoxe.O sa vezi ca sunt foarte interesante. Sper ca iti va fi de folos sfatul meu!