| cynty22 a întrebat:

De ceva timp am probleme cu mama mea, pentru ca recunosc, fara-mi da seama de la un timp m-am cam purtat oribil cu ea! Imi zicea sa intru in casa la 21:30 ii spuneam ca mai stau cinci minute si intram cam pe la 22 fara 10 minute,imi spunea sa fac ceva si de multe ori uitam,si nu faceam iar de scuza "am uitat'"se saturase pana peste cap,in fiecare seara ma certa,cu tot dreptul! In timp toate astea s-au strans iar ea a explodat total de nervi, si mi-a spus multe chesti adevarate totusi, mi-a zis ca s-a saturat sa trebuiasca mereu sa imi zica ce am de facut si ca sunt indeajuns de mare sa inteleg ce am de facut daca mi se spune o singura data (am 12 ani)Si pana la urma mi-a spus ca drept pedeapsa de acum ce voi manca si bea eu va manca si bea si ea,(eu nu prea mananc la pranz,iar apa nu prea beau)fiind mai mica organismul meu ar rezista cat de cat, dar al ei nu pentru ca are nevoie de o cantitate mai mare de lichide si hrana ca sa traiasaca, si cred ca va inchipuiti ce sa-r fi intamplat daca ar fi fost pusa in aplicare aceasta pedeapsa.Asta mi-a zis ca sa inteleg ce simte ea pentru ca nu ascult deloc ce imi zice,si ea imi face toate poftele! Cand m-a vazut ca am inteles ce simte m-a intrebat daca, cred ca sunt in stare sa o ascult si normal ca am raspuns da deci totul parea sa fie bine! A doua zi am iesit afara,eu ii imprumutasem unei prietene hanoracul meu,am si prieteni care fumeaza,iar unul din ei a ars cu scrumul hanoracul dar fara nici o intentie, Vazand asta ce puteam spune, i-am zis prietenei mele sa pastreze hanoracul pentru ca eu acasa nu il voi mai duce, cel car din greseala a ars hanoracu l-a luat si a incceput sa-l rupa si i-a dat foc apoi la aruncat.Nu stiu cum s-a intamplat dar mama mea a trecut exact prin locul unde a fost aruncat hanoracu l-a luat si la adus acasa.Asa incepuse o noua cearta,i-am povestit exact ce s-a intamplat,crezuse ca si eu fumez asa ca ma mirosit,s-a suparat lucru care eu nu credeam ca se va intampla! Va rog daca este cu putinta sa imi spuneti,ce as putea face ca mama mea sa imi recapete increderea? Pentru ca ma simt groaznic si "am fost taiata de la portie" cu foarte multe si nu este de loc placut. Cum sa fac sa nu mai am probleme cu mama mea? As dori daca se poate raspunsuri de la mame,pentru ca numai ele stiu ce vor de la copii,sa,stiu la ce se asteapta o mama de la copilul ei, si ce ar trebui sa faca un copil sa-si faca mama mandra de el? Dar si raspunsuri de la adolescenti sunt bune pentru ca vreau sa aflu si ce fac ei ca sa isi faca parinti mandri! Astept cat mai multe povestiri, parerii si raspunsuri! Multumesc!

2 răspunsuri:
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Mda,si eu ma mai comport cateodata urat cu ea,cand sunt nervoasa...Dar eu niciodata nu m-am certat rau cu mama, doar din prostii ma mai cearta ea ca nu fac curat, etc.
Nu stiu, incearca sa o asculti, nu mai iesi pana atat de tarziu cu prietenii.Totusi esti mica la 12 ani, sa stai pana pe la 11 afara...Ca sa vada ca iti pare rau, fa-i un cadou, dar nu cumparat, creaza-i tu o felicitare in care iti spui ca iti pare rau sau diverse lucruri facute de tine.Mai poti sa te trezesti intr-o dimineata inainte ei sa ii faci micul dejun si il duci la pat, chestii dinastea.Sa vada ca iti pare cu adevarat rau..Bafta!

| Elvina a răspuns:

Poti incepe prin ati schimba gasca cu care umbli aia de fumatori. Nu mai veni tarziu acasa. Vino cand iti zice mama. Esti mica. Bafta!