| RalucaAlexandra a întrebat:

Buna dimineata,
Nu stiu exact unde sa postez intrebarea deci o postez aici laughing
Voi cum va organizati timpul? Sunt oameni care au forta si timp de orice, de mers la sala, de mancat sanatos, de job, de facultate, si asa mai departe. Eu ma aflu intr-un mic impas, deoarece in urmatoarele luni trebuie sa invat pentru un examen important din viata mea si efectiv nu prea ma ajung cu timpul, intra-devar muncesc 9 ore din 24. Am un job destul de solicitant si nu reusesc sa-mi impart timpul intre el, casa de care trebuie sa am grija, mancarea pe care trebuie sa o gatesc si invatat, plus alte activitatii.Ma puteti ajuta cu un sfat, cum sa-mi fac o agenda, cum ar trebui sa arate o astfel de "schita" cu organizarea timpului? Programul meu de munca este de obicei in ture si nu am un program fix in fiecare saptamana.
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna. Eu te sfatuiesc sa iti notezi exact lucrurile pe care vrei sa le faci si care sunt absolut necesare. Nu are rost sa iti pierzi timpul cu lucrurile care nu sunt prioritare. Treburile in casa le puteti face impreuna, la fel si cu gatitul. Poti sa cauti pe pinterest "Planner". Daca iti place, adopta stilul acela. Bafta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si eu lucrez in ture, 12/24. Inchei luna cu ~240 de ore de servici.
Imi fac programul cu o zi-doua inainte, in functie de cand sunt liber. De obicei ma gandesc la tot ce pot face in ziua respectiva, si fac atat cat am chef.
Cand trebuie sa trag mai tare (mai am un fel de job), incep de dimineata in forta, si ma culc seara mai devreme, ca sa recuperez energia.

| RainmakerX a răspuns:

Folosesc ceva citit intr-un articol de-al lui Brian Tracy.
Dorm bine si incerc sa fac prima data cel mai important lucru.
De asemenea, sortez activitatile in functie de prioritate si aman ce este posibil.

Cand am timp liber, fac mult mai multe lucruri pentru a face mai usoare alte zile.

| Steregoi a răspuns:

Sa te mariti. In doi timpul trece mai usor. Cariera nu ar trebui sa fie pe primul loc. Intemeiaza-ti o familie. Ai job, ai bani. Iti mai trebuie un barbat si sa va iubiti. Viata e prea scurta ca s-o irosesti mai mult pe cariera, bani. Si nu uita de Dumnezeu. Si macar un copil sa ai. Cand omul iubeste creierul are cel mai mare randament. Si sa iubesti rational adica daca iubesti sa simti si tu ca esti iubita. Dumnezeu sa fie intre tine si el. Credinta si cunostinta adevarata si folositoare este tot mai putina in lume. Internetul e plin de informatii derutante si descurajante dpdv existential si al sensului corect al vietii. O gandire logica simpa si armonioasa simplifica viata. Si examenul ala il dai in primul rand pentru a fi "sclava oamenilor". In general scoala e pentru pregatirea si calificarea "sclavilor". Un sclav e un om care pune cariera pe primul loc in viata si pune pe un loc secundar sa-si traiasca si sa-si implineasca viata si sa fie fericit. Asta nu inseamna ca sa nu-ti dai silinta pentru a promova acel examen. Daca nu il vei promova ce te faci? Frica de a nu-l promova cu succes devine o cauza de stres. Frica e generata de punerea pe primul loc al carierei. Important e sa-ti placa ceea ce faci, altfel creierul nu va da randament maxim si banii sunt mai putini. Ceva facut din placere nu ar trebui sa genereze stres. Daca nu il vei promova din prima nu va fi o tragedie iar daca iti face placere ceea ce faci si ai resurse vei persevera si vei promova in cele din urma acel examen. Multa sanatate si succes *

| RalucaAlexandra explică (pentru Steregoi):

Cariera nu este pe primul loc, dar este necesara. Nu imi pot schimba jobul pentru ca castig ok, incat sa ma intretin. Locuiesc deja cu iubitul meu, cu care in viitor, daca ne ajuta Dumnezeu ( am vb despre asta) vom intemeia o familie, insa in prezent scoala- si anume dezvoltarea mea personala, este importanta. Nu mai importanta ca familia, bineinteles, insa este nevoie sa fac asta, pentru mine si pentru viitorul familiei mele. Sper ca ai inteles ce am zis happy

| Steregoi a răspuns (pentru RalucaAlexandra):

Siguranta financiara nu e niciodata sigura in acest veac sau sistem condus de Diavol. Presupun ca vrei sa promovezi acel examen pentru a-ti mari castigurile sau pentru siguranta mai mare dpdv financiar pentru viitor. Examenul ala il poti sustine si promova si la anul si sa parcurgi mai putin material intr-o zi. Stiu ca vrei sa-l promovezi mai repede dar daca aceasta dorinta te impiedica sa-ti traiesti cat mai din plin viata atunci e o problema. Si eu am un copil si o sotie si job si caut sa invat cat mai multe dar caut sa le fac pe toate si nu ma simt stresat. Imi fac timp pentru meditare la cursul propriei vieti aici pe TPU.