| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Din cei care citiți această intrebare e cineva care sare coarda?
Am auzit că e o metodă bună de slăbit și m-am gândit să intreb.
Oare cât de lungă trebuie să fie, aș vrea să mi-o fac singur dintr-o sforicică.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sforicica nu ajuta, fiindca este foarte subtire si nu se invarte cum trebuie.
Cumpara-ti o coarda sau ia 2m de sfoara mai groasa, ca sa rezolvi ceva serios cu ea. Infasoara sfoara pe mana, ca noi nu stim ce inaltime i tu sa-ti putem spune ce lungime ar trebui sa aiba coarda, dar tu poti aprecia cand sari, ca-i prea lunga sau scurta, si ajustezi masura.
Asa este, slabesti daca tii un regim adecvat si daca faci minim 200 de sarituri pe zi. Cu cat faci mai multe, cu atat mai mult arzi surplusul de calorii.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am si sforicică dar am si o una mai groasă un pic si elastică, cum ar veni de cățărare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Banda elastica nu-i buna, fiindca tinde sa se intinda la sarituri.
Dar ma rog, nu stiu exact cat este de elastica sau rigida, deci poti incerca a sarii cu ea si daac te satisface, atunci spor la sarit.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Si cum se sare coarda?
Cu câte un picior sau cu amândouă odată?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te uiti la tutoriale si inveti:
https://www.youtube.com/watch?v=LP1VnmShuQA

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc.