| Palorma a întrebat:

Bună. Din curiozitate, daca a bagat cineva bani in joc cu cardul si e minor, pot părinții sa-i dea in judecată pe cei de la joc(nu stiu cum sa-i numesc alt fel) si sa le dea banii înapoi? Un minor a folosit 50.000 lei pentru un joc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| N0xEterniS a răspuns:

In general :
1. Contactezi vanzatorul ( cei care au facut jocul ), s-ar putea sa primesti banii inapoi.
2. Contactezi banca pentru tranzactie neautorizata, depinde de banca, tara.
3. Protectia consumatorului. Fiecare tara asa ceva de genul.
Prin mijloacele de mai sus, este posibil sa recuperezi banii, sau macar o parte.

In situatia in care copilul respectiv a fost adaugat la useri autorizati de catre tine, nu o sa primesti banii inapoi.

Ce ar fi putut parintii sa faca pentru a impiedica acest gen de situatie :
1. Stergerea informatiilor de plata salvate.
2. Parole si controale parentale. Daca un cont este impartit, ai optiunea sa setezi parola pentru tranzactii, de asemenea prin ''parental controls'' poti dezactiva tranzactiile.
3. Educatie. Pur si simplu le spui cum functioneza treburile.
4. Daca copilul este user autorizat, poti alege cati bani are la dispozitie.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ceva se intampla frecvent, trebuie luat contactul cu administratorii jocului respectiv cat mai repede si eplicat situatia. Poti cauta pe yt dupa cazuri de genu
Dar nu e garantat ca mai poti recupera banii