| Maria_Daria_1990 a întrebat:

Din septembrie trec în clasa a opta dar nu mă pot decide la ce liceu să mă duc și la ce profil! Imi place matematica, biologia,
engleza, chimia, literatura dar nu prea îmi place gramatica, istoria, geografia, franceza sau fizica! In clasele 5-7 am avut medii peste 9, 86! As vrea niste păreri despre liceele Șincai, Cosbuc și Cervantes și aș vrea să mă ajutați să aleg un profil!

1 răspuns:
| Nirvanaaa a răspuns:

Gramatica nu mai faci indiferent de profil. Sfatul meu:mergi pe real.Vad ca iti place chimia, matematica, biologia deci e bine. Poti alege mate info bilingv engleza daca iti place mult engleza.Dau stiintele naturii daca iti este frica de info happy. Se face bio, chimie, dar si mate laughing iar daca ai o clasa draguta si votati ca optional mate, cu atat mai bine.(noi avem 5 ore de mate si suntem stiinte =) ).De fizica nu scapi insa, dar nu e asa rea. Daca stai sa o intelegi e chiar frumoasa. Nici mie nu imi placuse in generala, deci depinde. Nu iti recomand filo pentru ca vei face franceza, istorie si geografie destula.Din a XI-a la filo nu mai faci mate, chimie, etc.Ramane la latitudinea ta ce alegi insa.Mult succes!