| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Cât de importanta credeți că este educația sexuală a copiilor, ar trebui noi ca părinții să îi educam în acest sens s-au ar trebui să îi lăsăm să afle ei singuri cum am făcut noi la rândul nostru?
Am pus această întrebare pentru că am observat că mulți părinții nu sunt de acord cu educația sexuală în școli! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastrehappy

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai nu sunt de acord parintii cu educatia ssexuala la copii de prosti. Dar cum am putea fi noi romanii decat tampiti, evident. De aia suntem unde suntem, si occidentul este sus.

Copiii trebuie sa stie serios sa se protejeze dat fiind ca acum relatiile incep de pe la 13 ani.
Nu sa nu ii educi cum ca nu fac ei asa ceva, ca fac.
Si daca educatia incepe de mici, le intra in inconstient ca o indoctrinare "nu ne protejam, nu facem".
Adica regula sa fie in inconstientul lor mai presus decat orice.
Adica sacrifica placerea in favoarea mentalitatii la o adica. Ca mulsumanii in ale lor.

Nu poti sa ii lasi sa afle singuri sa se distruga cu o sarcina, o boala, etc.

Dar multi parinti feresc copiii de ssex ca de flex cu care s-ar putea accidenta.
Nu stiu ca degeaba, ca ei tot fac.

90 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Buna, cred ca e importanta, ar trebui sa stie macar care sunt riscurile, cum sa se protejeze etc. In plus ar fi bine sa faca si niste cursuri de prim-ajutor, nu se stie niciodata cand ai nevoie. Pe vremuri erau cateva ore de genul acesta, acum nu stiu ce se mai preda in scoli.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In contextul in care statul se spala pe maini de educatie sexuala in scoli din motive de biserica si de parlamentari ramasi in secolul trecut si faptul ca suntem fruntasi la minore insarcinate, educatia sexuala data de parinti e critica

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Bună, din câte știu sunt școli private care au și ore de prim ajutor la stat nu-mi aduc aminte sa fi fost vreodată astfel de ore, din păcate noi românii nu știm sa ne educam copiii pentru că peste tot aud aceeași scuza cum ca le este rușine sa abordeze acest subiect cu copilu dar nici nu sunt de acord ca ei sa învețe despre asta! Părerea mea este ca mai întâi părinții ar trebui să fie educați ca să-și poată educa și copiii mai departe dar din păcate nu prea ai cu cine vorbi! Oare vom reuși vreodată sa ne educam noi ca popor? Sau o sa rămânem la fel de ignoranți?
Chiar vreau sa știu părerea! Scuze că-ți răspund cu alta întrebarehappy

| iulia0514 explică (pentru suntserios):

Asta cu biserica nu am înțeles-o niciodată! Pana la urma ce legătură are educația sexuală cu religia și de ce români trebuie sa asculte ce le spun ei?

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Cred ca da, se vor schimba lucrurile si la noi dar mai e nevoie de cateva generatii. De asta e necesara in scoli, parintii, ma rog, mare parte dintre ei nu stiu si nu vor sa vorbeasca despre asta cu copii. Sistemul de educatie e la pamant si el, dar e mai bun decat nimic. Problema este de mentalitate a oamenilor, suntem needucati, inapoiati si cu viziuni desprinse din Evul Mediu.
N-ai de ce sa-ti ceri scuze, poti sa ma intrebi ce vrei happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru iulia0514):

Biserica ortodoxa nu vrea sub nicio forma ca enoriasii sa fie educati. Cu cat mai putina educatie cu atat mai multi adepti.
La fel, biserica ortodoxa considera pacat capital orice interactiune sexuala care nu duce la proceere.
In final, desi suntem oficial stat laic, biserica ortodoxa are o foarte mare influenta asupra cetatenilor.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Din păcate m-am tot lovit în ultima perioada de această problemă pur și simplu nu vor sa înțeleagă și sincer încep sa cam obosesc sa le tot explic ca copilu trebuie învățat de mic anumite chestii desigur trebuie explicat pe înțelesul lui dar din păcate parca vorbesc cu pereții! Mulțumeschappy

| iulia0514 explică (pentru suntserios):

Bine punctat! Oare când nu vor mai asculta românii ceea ce spun reprezentanții bisericii? Părere mea este ca niciodată pentru ca sunt prea îndoctrinați în credința lor chiar dacă știu ca e greșit ceea ce spun preoți tot asculta pentru ca îi considera mai presus de ceilalți oamenii!

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Te lupti cu morile de vant pe tema asta, n-ai ce sa le ceri happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Educația sexuală ca disciplină separată, nu. Dar poate fi discutată la orele de anatomie, biologie, diriginție.

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Aha si tu esti fiica lui Core! De ce sa nu ii antrenam in artele bordelului? Mie imi place Kamasutra. Hai sa facem si o scoala pentru hoti. Ca sa stie cum sa fure.

| iulia0514 explică (pentru sadrian46):

Și asa ar fi bine dar din păcate nu e nici măcar asa!

| iulia0514 explică (pentru Seba2013):

Eu cred în Dumnezeu nu în popii! Ce are ala mai special decât orice alt om? Măcar știți ce înseamnă educație sexuală? Și din kamasutra ai ce învața dacă ai vârsta potrivita!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

*părinți
*sau
Nu stiu sa ma pronunt despre orele de educatie sexuala. Mi se par niste informatii foarte importante, dar nu cred ca invatamantul romanesc e in stare sa le prezinte intr-o forma atractiva, din care sa inteleaga si cel mai important - sa aplice - elevii.
Traim in tara in care centura de siguranta e vrajeala, las c-am pus cruciulita de la manastire si matanie pe schimbator.
Copiii ar merge in continuare pe teribilism, si nu ar folosi prezervativul nici macar la 15 ani. Tot ca niste prosti s-ar foute.
Ma refer la procentul ala de copii care ajung sa apeleze la avorturi sau sa aiba BTS-uri, nu generalizez.
O familie decenta i-ar acorda copilului suficiente informatii incat sa nu faca greseli in viata sexuala.
Si totusi, parca as vrea sa-i invete ceva serios si la scoala, dar cum spuneam... Nu cred ca sunt in stare bugetarii nostri, si nici nu cred ca ar schimba parerea puilor de prosti.
Uita-te putin ce impact au avut informatiile din pandemie asupra familiilor de cretini ultraortodocsi; crezi ca aia pot intelege un indemn legat de viata intima, altfel decat o "manipulare diavoliceasca"?

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu ajungi tu direct la Dumnezeu ca El ii departe. Trebuie sa accepti un mijlocitor. Intermediarul este Iisus insa aceasta responsabilitate a lasat-o Bisericii. Acei oameni fac parte din corp. Iar acolo nu oricine se potriveste. Suntem norocosi ca sunt perfecti in corpul acela. Pentru ca acolo nu se potrivesc toti. Tu stai in picioare datorita lor, altfel cazi pentru ca nu ai pamant sub picioare. Cazi ca Core care s-a razvratit impotriva lui Moise. Mie imi place sa fur ceasuri. Aia cred ca ma ajuta in viata. Facem o scoala pentru asa ceva? Sau nu vrei sa vi la maestrul de Seba2013 care are nu invatatura kamasutrei ci cosmosutrei. Te invat de la A la Z si mai incolo de Z stiu. Si ψ stiu. Si mai am multi balauri care vreau sa ii eliberez in lume.

| iulia0514 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

În primul rând mulțumesc ca mai corectat uneori pur și simplu nu stau sa verific de 3/4 ori și ma trezesc ca fac greșeli dar acolo rămân ca și alea îs ale melehappy În al doilea rând poți vedea și tu comentariile de mai sus și de mai jos sa vezi cât de tâmpiți putem fi noi românii uneoriwinking Am mai spus-o și o repet educația sexuală se face din familie sunt cărți speciale pe înțelesul copiilor începând cu vârsta de 5 ani și nu sunt exagerat de scumpe aproape orice părinte și-ar putea permite o carte la 2/3 ani pentru ca copilul sa poată învața despre anumite lucruri și după ar trebui și în școli sa îi învețe dar din păcate suntem prea prosti pentru a realiza câtă nevoie este ca copiii sa beneficieze de educație sexuală!

| iulia0514 explică (pentru Seba2013):

Păcat ca habar nu ai despre ce este vorba! Mare păcat chiar!

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Mie-mi spui am chiar aici un exemplarwinking

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Ah ah dureaza doar 5 minute. Important este sa iti pui manusile si sa blochezi rezultatul in cauciuc. Adica sa te minti si inseli cat mai mult. Tu crezi ca este ca la electrodomestice si trebuie sa stii sa opresti curentul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Seba2013):

Aaaa, da ma, Dumnezeu ala creator, mare si bun, isi abandoneaza copiii mai prosti, aia care vorbesc deschis despre sex (chestie naturala conceputa chiar de EL) si care nu pupa oase moarte.
Inteleg perfect, Dumnezeu sta doar cu bajetii destepti, care citeaza irelevant din Biblie, isi indoctrineaza puradeii si refuza orice tentativa de evolutie.
Pe voi va adora, faceti un bine comunitatii de nu stiu pe unde sa ma pis pe voi de incuiati inutili.

| iulia0514 explică (pentru Seba2013):

Unde nu-i cap vai de picioare

| Seba2013 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai si eu sunt deschis daca ma inviti. Vreau sa iti cunosc familia asa suntem frati.

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Si tu crezi ca cunosti capul? Vei cunoaste ceea ce este mai jos. Capul se va apleca nu va mai sta drept. Doar nu vei cunoaste cerul ci ceea ce este intre picioare. Si eu vreau sa cunosc sa dau cu matura. Este important pentru societate. Plus ca vreau sa cunosc toate drogurile. Alea de cristal pentru ca sunt si frumoase. Eu nu inteleg de ce doriti atat de mult lucru acesta stiind ca in el a intrat durerea. Va place sa procreati cu durere?

| iulia0514 explică (pentru Seba2013):

Ai o problema mare îți recomand să mergi la un consult psihiatric, vorbesc foarte serios!

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Da nu iubesc cortizolul. Imi place mai mult adrenalina din sala de gimnaziu. Insa daca tu esti asa deschisa de ce nu ne emanezi calitatile? Asa esti mai efectiva. Asa cum gasesc paine la magazin formeaza si tu unul si pune acolo cele mai calde calitati la pret accesibil. Atunci voi crede in deschiderea voastra. Ma las de religie si ma fac carnal. Sa nu mai existe nici abecedar nici haine ci doar cunoastere senzitiva. Iar cine nu se saluta intim sa fie considerat impotriva legii. Mai trebuie sa si comprimam spatiul sa fie la cat mai putini pasi si tot ce iasa pe piata sa fie direct servit. Atunci Sodoma și Gomora va domina.

| Emma30555 a răspuns:

Pe noi cine ne a învățat? Problema e sa ii ducă și pe ei capul puțin, în secolul tehnologiei ei nu pot sa își ia singuri informațiile?

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Problema este că nici pe noi nu ne-a învățat nimeni și vezi câte boli cu transmitere sexuala au apărut în ultimi 30 de ani! Aia e problema ca nu ne-a învățat nimeni și am făcut de capul nostru ști câte avorturi sau făcu în ultimi 30 de ani, de ce pentru ca habar nu avem despre educația sexuală!
Nu mai bine am învața sa ne educam copiii în asa fel încât să evităm cât mai mult transmiterea bolilor, avortul si sarcinile la vârstă fragedă?

| TheGentleman a răspuns:

Bineînțeles că părinții ar trebui să se ocupe de asta, dar părinții români sunt la rândul lor needucați și traumatizați, deci cine să le vorbească despre aceste aspecte?

Aaa, să nu creadă cineva că sex ed. va eradica problema sarcinilor în rândul minorilor, pentru că nu garantează nimeni că o să asculte musai sau că o să aplice cele învățate laughing având în vedere că multe comunități nu frecventează școala sau o fac selectiv, pentru alocație/ajutor social.

Și în lumea civilizată există mame minore, diferența este că acolo o fac în cunoștință de cauză și sunt ajutați și sprijiniți la nevoie, nu blamați.

Iar prim-ajutorul nu este pentru oricine. Sunt persoane care se panichează, nu suportă să vadă sânge, nu suportă mirosuri sau secreții.

Există o aplicație numită HelpMe, dezvoltată de Academia de Prim Ajutor pentru asta, și poate fi descărcată din App store, Google play

| iulia0514 explică (pentru TheGentleman):

Nu a zis nimeni ca dacă se face educație sexuală în școli nu vor mai fi mame adolescente dar cel puțin ar ști cât de cât la ce riscuri se expun!

| TheGentleman a răspuns (pentru iulia0514):

Da, de acord. happy