| szdfxgh a întrebat:

Buna,dupa parerea voastra ce este perfectiunea de fapt?

Răspuns Câştigător
| stark47 a răspuns:

In opinia mea perfectiunea e acea stare in care toti am vrea sa ajungem, insa niciodata nu o vom atinge.
detest si iubesc perfectiunea in acelasi timp.
o iubesc pentru ca prin felul meu de a fi si de a face anumite lucruri incerc sa ating acel calificativ "perfect"
o dispretuiesc pentru ca perfectiunea ar insemna limita la ceea ce pot face, nu va mai exista loc de imbunatatire loc de imaginatie iar pentru cineva ca mine ar fi din nou monotonie completa.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ceva ce nu exista, dar pe care cu totii dorim sa o atingem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care întrunește în gradul cel mai înalt toate calitățile cerute; desăvârșit, ideal, care face pe majoritatea oamenilor invidiosi, speriati fiind la ideea cum ca un seaman de-al or ar putea atinge perfectiunea, desi in realitate nu e asa. Ar putea fi privita, aceasta perfectiune si ca o fobie comuna a societatii.
Un exemplu ar fi Eminescu : in "Scrisoarea I " el deja stie si scrie ce vor spune cei care il urasc dupa moartea sa, pentru ca le e ciuda ca ei nu isi pot depasi conditia de om, astfel incat nu vor ca nimeni sa o depaseasca, nimeni sa fie perfect. Drept urmare, il 'murdaresc' si pe el cu jigniri pentru a arata ca nimeni nu e desavarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P E R F E C T I U N E= ceva ce nu exista

Nimeni si nimic nu e perfect(noi ca fiinte/persoane-putem incerca sa atingem un anumit standard de perfectiune sau putem pretinde-dar NU PUTEM FI PERFECTI )!

| aneliram a răspuns:

Buna, parerea mea este ca perfectiunea nu exista.

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Sa ai toate calitatiile

| AR1373 a răspuns:

Un punct dupa care multi alearga, dar se impiedica si raman in urma.
In viata e important sa fi tu nu ce vor altii sa fii.