| Ana282003 a întrebat:

Buna!
Eu stau într-un cămin studențesc și de ceva vreme mă confrunt cu tot felul de oameni dubioși care îmi bat la ușă, la orice ora din zi și din noapte. Acum vreo două săptămâni a venit cineva la ușă la mine la 3 dimineața și am deschis, pentru că am crezut că s-a întâmplat ceva rău. Era un grup de necunoscuți, nu erau cazați pe etajul meu, întrebau la fiecare camera cine e dispus să joace cărți cu ei. Am refuzat, pentru că nu îi cunoșteam, m-am ales cu niste cuvinte tare jignitoare pentru că i-am refuzat. Se pare că sunt eu prea plictisitoare.
Nu am vizor la ușă, așa că nu îmi pot da seama cine este.
Sfaturi in ceea ce privește siguranța în cămin? Până acum nu mi s-a furat nimic din camera, asta pentru că și incui mereu ușa, am grija sa verific.

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Caminele studentesti au paznic/paznici la intrare si camere de supraveghere la fiecare etaj. In mod normal, paznicul ar trebui sa urmareasca activitatea de pe holuri.
Strainii care intra in camin trebuie sa-si lase actul de identitate la intrare, si sa spuna camera la care merg. Nu au voie sa se plimbe aiurea, cu atat mai putin sa deranjeze mai multe camere.
Drept urmare, paznicii caminului tau nu isi fac treaba. Vorbeste cu administratorul, iar daca este nevoie, fa o plangere/scrisoare conducerii.
Este important sa notezi data si ora intamplarilor, ca sa se poata verifica inregistrarile, si sa poata pica vina pe niste anumiti angajati care nu si-au facut treaba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A, sau mai este varianta draguta, benevola, de a vorbi direct cu paznicii, sa-i rogi frumos sa nu mai doarma pe banii tuturor, si sa-si faca naibii treaba.
Eu sunt o scorpie, sar mereu peste pasul asta, ca nu vreau sa ma enervez cu toti prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să comunici administratorului tot ce nu ți se pare în regulă, dacă oamenii ăia erau din afara căminului și pe la căminul tău se mai aplică și niște reguli (program de vizită, lăsat acte doveditoare la recepție, perioada cât se stă în cămin) ar trebui să comunici cu administrația. Oeoce mișcare suspectă comunic-o administrației. Ei sunt acolo pentru a reface liniștea și a păstra lucrurile sub control.

Ca și sfat de siguranță, dacă ești cu mai mulți în cameră, nu-ți lăsa banii în locurile prea accesibile, acum nu spun că nu ar fi mai ok să ai încredere în colegii tăi, dar uneori e mai bine să fii și precaut, deci dacă stai cu mai mulți în cameră, avut întotdeauna grijă la bănuți, în rest nu cred că și dacă ți-ar împrumuta obiecte personale sau device-uri ar fi chiar o problemă, nu cred că ar avea ce să-ți distrugă sau strice, dar dacă ești genul care nu prea-i place sa se atingă alții de obiecte personale, recomand și ideea să-ți faci un culcuș sau un loc ferit în care să-ți mai dosești măcar lucrurile importante.

Cât de siguranța din exterior eu așa văd lucrurile, comunicatul cu administrația și spusul la timp pentru tot ce se observă ne la locul lui sau bizar sau enervant. Și dacă nu ai vizor și stai singur/ă în cameră poți vorbi tot cu administrația să te lase să-ți pui un lanț, asta dacă chiar te ingrijorează siguranța ta și se mai repetă povestea, așa poți deschide ușa mai safe ca să vezi cine te contactează pe la ușă.

Dar ca și un ultim sfat, ca și om care a stat la cămin și a avut și momente bune și momente crunte, îți sugerez să accepți uneori și unele invitații, dar totuși să fie de la cunoscuți așa de prin cămin, deoarece crede-mă cu toate certurile cu colegele de cameră, cu toate lipsurile din cămine, dacă ești la prima facultate la 18 ani și stai la cămin, sunt cele mai frumoase amintiri pe care ți le poți face în viața de căminist student. Alea vor fi momentele pe care vei vrea să le împărtășești nepoților la bătrânețe. happy Nebuniile de la cămin. happy

| Ana282003 explică (pentru anonim_4396):

Știu, daca ai știi cât de multe momente plăcute am avut! Doar că tind sa nu accept invitații de la necunoscuți sau de la persoane pe care nu le cunoaște nici măcar una dintre prietenele mele.
Avem un set de reguli, a fost la administrator și s-au plâns mai multe fete de pe etajul meu de bătăile la uși noaptea și, din cate am aflat, era o persoana care a primit cartela de acces de la cineva din cămin. Sper sa nu mai fie incidente neplăcute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana282003):

Ai dreptate, da, asta cu străinii, nu e ok, cum nu mi se pare ok nici ca cineva oricât de prieten ar fi cu altcineva din afara căminului să dea acele cartele străinilor.

Asta chiar ar trebui raportat, iar dacă aveți camere chiar să se facă ceva pentru a se soluționa problema asta, deoarece dacă nu sunt sancționați, vor crede că le merge și așa va lua amploare ca toți din afară căminului să intre în cămin.

| Ana282003 explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles că persoanele au fost date afara, chiar daca în contract nu era precizat aceasta clauza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana282003):

Persoanele care nu erau din cămin sau persoanele care au dat cheia străinilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intr-adevar te confrunti cu aceasta problema ( mai ales in mod repetat! ) TREBUIE! sa iti iei URGENT MASURI DE PROTECTIE!

Nu ai cui te plange pentru a se lua masuri?

Oricum!, masurile le iei in primul rand SINGURA!

Inchizi usa cu cheia, pui si un lacat pe usa, o alarma ( cand pleci din camin, si iti lasi mult timp lucrurile acolo, nesupravegheate! ), alarms nu va face nimic concret, dar cu siguranta ii va speria, o camera video, un spray paralizant sau cu piper, o bata de baseball!
Foloseste-le, la nevoie!

Sau, te-ai gandit ca poti fi putin paranoica?
ORICUM!, SIGURANTA PRIMEAZA!

| Ana282003 explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu am fost paranoica. In acea noapte chiar a fost cineva care a bătut la toate ușile, fara sa fie locatar al căminului, am discutat dimineață cu doamna de la paza și separe că i-a dat cineva cartela de acces.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana282003):

Cu atat mai mult trebuie sa te pazesti!
Urmeaza pasii de siguranta!