| AlexandraXII91 a întrebat:

Intrebare intrebatoare... Nu ne intelegem cu colegul de camera. Ce sa-i mai facem sa-l dam pe bradza?hee hee Sa va explic, pentru ca altfel n-ati intelege : eu si prietenul meu suntem cazati in acelasi camin studentesc. Eu am camera la etajul de fete, respectiv el, la cel de baieti. Suntem impreuna de aproape 2 ani, deci ne permitem sa stam unul la altul. Asadar, eu stau mai mult la el in camera, cu el si cei doi colegi. Pe unul il stiu de anul trecut, ne intelegem perfect. E cu un an mai mic decat noi. Celalalt are 27 de ani, este cazat de anul acesta in camera "noastra" si are diferite obiceiuri, chestii care pe noi ne deranjeaza. De exemplu : face dus o data la 3 zile, mananca numai in picioare si nu la masa, face frimituri pe jos si nu strange, intra incaltat in camera, desi stie ca avem reguli de curatenie, isi face nevoile la toaleta si nu trage apa, cand face dus, lasa in urma o balta, nu e in stare sa stearga, se trezeste dimineata la 6 fara ceva si se pregateste de serviciu, insa fara sa pastreze linistea. Hmm, si mai e ceva. Am zis, e camera de baieti, dar asta nu inseamna ca trebuie sa faca asa : in fiecare seara, si nu exagerez, privim cu totii cum se masturbeaza sub plapuma. Ori are o problema de sanatate, ori chiar e obsedat. Nu ma ridic cu pretentii sa-i atrag atentia, pentru ca nu este camera mea, insa e insuportabil. Tine de bunul simt, de cei 7 ani de acasa. Voi ce pareri aveti? Astept idei big grin Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PassingBY a răspuns:

Zic că ar trebui să vorbiţi direct cu el. Probabil are şi el nemulţumirile lui şi voi le aveţi pe ale voastre. Şi eu am avut o problemă cu o colegă de cameră cât am stat în cămin. Am ales să discutăm despre ce ne deranjează, ne-am dat silinţa şi am reuşit să ne înţelegem de minune până la sfârşitul anului. Multă baftă! happy

12 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Daca vrei sa rezolvi problema asta asculta-ma pe mine.
Cand vine seara de la serviciu tu il astepti dupa usa cu o tigaie in mana, cand intra pe usa ii dai somn direct. Dupa aia il legati, il bagati in dulap si il tineti acolo 2 saptamani pana isi invata lectia.
Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| AlexandraXII91 explică (pentru MioaraParalescu):

Buna asta laughing Totusi, sa nu recurgem la violenta tongue Imaginieaza-ti un barbat inalt, slab, imbracat la costum, cu pantofi, deschide usa, intra incaltat pana la pat, isi arunca geanta si geaca si incepe : "Buna, ce faceti? ", urmand sa ne povesteasca chestii de la munca, de parca il intreaba cineva. E regula asta. Sau dupa ce ne trezim si mergem la tigare, vine si el dupa noi si spune "Buna, ce faceti, v-ati trezit? Ati fumat?" In puii mei, suntem treji, stam in picioare, purtam o discutie, deci da, suntem treji... E mortal omul. Nu ii dau numele sau caminul in care sta, pentru ca nu stau sa-l fac de ras. Va dau atatea detalii ca sa vi-l imaginati si sa-mi spuneti ce parere aveti.

| MioaraParalescu a răspuns (pentru AlexandraXII91):

Acum dupa ce mi l-ai descris imi imaginez prin ce treci laughing

| BiuL a răspuns:

Fara suparare, dar nu e camera ta, nu mi se pare drept sa stabilesti tu reguli, si sa te exprimi "desi stie ca avem reguli de curateni" aveti? eu cred ca ei au. Cred ca tu ai impus regulile acestea si el nu le respecta pentru ca deh nu ai niciun drept sa ii spui ce sa faca si prietenul tau sunt sigur ca ii permite acel comportament insa, cand esti si tu te sustine zice ca da da reguli asa doar de gura ta. Eu zic sa mai stai pe tine prin camera si a fi bine. Nici mie nu mi-ar conveni ca prietenul colegei mele de camera sa fie toata ziua la noi, si sunt sigura ca nici individului in cauza nu ii convine. Nu ma intelege gresit, nu ii iau aparerea specimenului, dar chiar nu ai dreptate, daca nu iti convine esti libera sa mergi frumos in camera ta, sau bine sa iti iei o chirie. Asta e viata de camin. El iti suporta prezenta, desi crede-ma ar avea dreptul sa te dea afara, iar tu trebuie sa ii suporti ciudateniile, daca tot vrei sa stai acolo.

| AlexandraXII91 explică (pentru BiuL):

Am incercat sa vorbim si cu el si degeaba. Nu ma deranjeaza numai pe mine, de aceea am si specificat ca nu am eu dreptul sa comentez sau sa ma impun in camera asta. BiuL, ai inteles gresit. Si regulile de curatenie sunt facute in prezenta tuturor, toti si-au dat acordul. Toti au venit cu o idee. Si ce mai reguli. nu se intra incaltat in camera, ca nah, e covor si nu sta mamica lui sa-l spele saptamanal, fiecare isi strange masa si isi spala vasele, aeriseste camera...reguli de baza. Nu cred ca tie ti-ar coveni sa ai un coleg care nici nu se spala, plescaie, si face tot ce e mai sus, indiferent daca e fata sau baiat. Nu se poate discuta cu el...Si stiu cum e viata de camin, e al treilea an pe care il stau in camin, dar n am intalnim ca el happy Astept si alte idei :*

| BiuL a răspuns (pentru AlexandraXII91):

Si eu stau in camin, bine noi suntem doi. Si in primul an am dat de o fata nebuna, lasa cheia in usa ca sa nu pot intra, toata ziua se uita la chestii pe laptop si vorbea si radea singura, nu vorbea la telefon, nu iesea, nimic, era antisociala si facea crize pentru orice, trantea usi, injura tot timpu si orice in ultimu hal si m-am dus frumos la administratoare si m-a mutat si gata problemele. Acum stau cu o fata care are prieten dar a fost la noi doar de vreo doua ori si cateva minute si chiar nu m-a deranjat dar daca ar sta toata ziua acolo sincer m-a stresa, iar la fosta colega (nu aia nebuna) a venit odata cineva era vorba ca sta peste noapte si mi-a dat mesaj dinnainte sa ma anunte, si i-am zis ca poate sa stea linistita si nu or fost problema si la mine nu vine lume, odata mi-au facut ceva colege o vizita surpriza gen si eu chiar m-am simtit prost ca na or venit asa neanuntate si nu i-am putut zice dinainte la colega vezi ca vine cineva. Deci eu raman la pararea mea ca nu e chiar comportamenul tau, el te deranjeaza prin comportamentul sau dar te-ai gandit ca il poti deranja si tu prin prezenta ta? Acuma serios e o tara libera nu inteleg de ce trebuie sa stai acolo daca e asa ingrozitor.

| LolaLollita a răspuns:

Ar trebui sa vorbeasca baietii cu el, nu tu, pentru a nu fi interpretata gresit. Sa nu te trezesti cu chestii de genul "Cine esti tu sa dai ordine aici?".
Tinand cont ca sunteti intr-un camin, cred ca se poate vorbi si cu administratorul/pedagogulhappy poate il vor muta din camera.
Sper sa rezolvati, nu e o situatie deloc placuta.

| AlexandraXII91 explică (pentru LolaLollita):

Nu vrem nici noi sa se simta prost. L-am separat de noi cat putem... fiecare cu vasele lui, fiecare isi face curat in particica lui. E al treilea coleg pe care il are prietenul meu in 2 ani in aceasta camera, si cel mai problematic. 3/4 de campus stie ce activitati nocturne are laughing nu vrem sa-l facem de ras punand filmuletele cu el pe net, nu e genul nostru. insa i s-a tot explicat ca asa cum iti asterni, asa dormi. vine si la tine cineva in vizita, da cu nasul de frimiturile lui, incepe sa-ti impuie capul cu videoclipuri cu masoni si mai ia si parte la jocurile lui erotice (nu stiu cum sa le numesc sa fie cat mai nonvulgar) etc... Te simti tu jenat, pe el nu-l intereseaza. Nu am vrut sa apelam la dna administrator, sperand ca se rezolva intre noi, intre ei. Nu-i spun eu : "Stii, ne deranjeaza aia, aia si aia", insa cand vad ca se duce sa-si spele vasele cu grasime fara detergent, sau cand vad ca se aseaza la calculator in frimituri si apoi le imprastie prin toata camera, nu am cum sa nu-i atrag atentia. E vorba de obraz.

| LolaLollita a răspuns (pentru AlexandraXII91):

Da,tu ai dreptatestraight face e dificil.
Dar daca nu se poate altfel, cred ca veti apela la administrator pana la urma. Nici voi nu aveti de ce sa ii suportati toate... chestiile astea.

| AlexandraXII91 explică (pentru LolaLollita):

Camera mea e cu doua etaje mai jos, deci pot sa merg cand vreau. La etajul lor am multi colegi, prieteni, cu celalalt coleg ma inteleg perfect. Mancam toti, ne uitam la filme toti, cand e vb de chef chefuim toti. Dar acesta... nimic. Nu ma deranjeaza numai pe mine, ii deranjeaza si pe ei. L-am intrebat daca e vreo problema daca stau aici, a zis ca nu. Cred si eu, ii convine ca are cine strange dupa el, gaseste curatenie, aerisit etc. Poate ca daca ar fi altfel, ne am intelege foarte bine. Inca sper ca se rezolva in camera, si nu pe la administratori happy De ex acum a venit de la munca, s-a descaltat la usa (ma mir), dar nici nu s-a schimbat si s-a asezat la calculator, tot in frimiturile lui (nici nu m-am mai obosit sa i le strang) si se joaca Solitare... la 27 de ani. Si a terminat Automatica. Alta faza, a fost saptamana Black Friday, iar prietenul meu vazuse la Emag un mouse dragut, redus la 20 lei. Isi intreaba colegul daca vrea ceva de acolo, iar acesta ii raspunde ca doreste un set format din mouse si tastaura, tot wireless. Cat timp se imbraca prietenul meu, colegul problema incepe si dezmembreaza calculatorul sa verifice daca are placa wireless. Nedumerit, prietenul meu intreaba ce cauta in calculator, iar cand auze raspunsul il bufneste rasul si ii spune ca nu are nevoie decat de usb, pentru ca acolo introduci bluetooth-ul de la set. Of, mama. Cum a terminat el automatica si nu stie chestiile de baza? Si daca, nu cred ca eu as fi acceptat ca si colega mea sa vina cu prietenul. Ca fete, ai nevoie de mai multa intimitate. Dar ca baiat? Poate sa se schimbe de fata cu mine, poate sa faca ce vrea. Nu e o persoana asa de importanta incat sa-mi lacrimeze gura cand il privesc. Deci problema nu sunt eu.Imi spunea daca il deranjeaza, daca tot isi permite atatea.

Răspuns utilizator avertizat