| cfetey234kd a întrebat:

Eu sunt Ionela! As dori sa ma ajutati cu ceva ...Fiica mea are de aproape un an paduchi si nu stiu cum sa fac sa scape de ei.Nu e intocmai usor sa scape de ei fiindca am dato cu gaz am pieptanato cu un pieptan des, am dato cu Paranix si alte solutii dar nimic! Doctorul ar mi-ar da o reteta tot cu produsele pe care le-am folosit deja.Mie frica ca nu o sa scape si copii vor rade de ea.Ma puteti ajuta? Dar sa nu spuneti sa o tund cheala ca are un par frumos.Cel mai bun raspuns primeste FUNDA..Va rog cat mai repede

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gazul lampant este foarte bun si suficient, daca il folosesti corect:
O dai pe par, la baza fiecarei suvite, intainzand pe toata lungimea parului, cu grija sa nu ratezi vreo suvita, ii pui un batic si sta asa vreo doua ore, dupa care se pieptana cu un pieptene des si se spala. repeti chestia asta in fiecare zi timp de minim 14 zile, fara nici o pauza. Toate accesoriile de par se arunca, la fel periile si pieptanii, ii cumperi altele noi. Fiecare pieptan, dupa fiecare folosire, se tine in apa fierbinte timp de minim 20 de minute. Lenjeria de pat si prosoapele se schimba zilnic si se fierb dupa fiecare utilizare. Pieptanul des cu care o pieptani se tine in apa clocotita (e bine sa fie metalic) sau se fierbe in fiecare zi. Nu mai folsoeste pieptani sau accesorii de par ale altcuiva. va verificati toti din casa sa nu aveti paduchi, fiindca e posibil sa se reinfesteze de la altcineva.
daca urmezi astea, o sa dispara. Nu are efect daca o dai 4-5 zile, te plictisesti si faci o pauza, apoi iar reiei, etc. De asemenea nu are nici un efect daca continua sa foloseasca clamele, elasticele, bentitele de dinainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ce ati spus, dar din pacate daca nu merg remediile acelea, si doriti intr-adevar sa scapati fata de acei paduchi, trebuie nusai s-o tundeti zero.Nu e problema reala,spun,sa o tundeti zero,parul va credte tot asa de frumos ca inainte. Daca mai intarziati,capul fetitei va fi plin de oua de paduchi, se va agrava, va lua chiar( nu vreau sa va sperii) boli. Tunsa si apoi curatata cu gaz, e singura solutie reala, imi pare rau. Insanatosire grabnica ii doresc.

| cfetey234kd explică (pentru anonim_4396):

Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru cfetey234kd):

Cu placere, e bine si cum a spus brigaela, dar trebuie tinuta ermanent legata la cap, cu un batic din folie, pentru ca gazul sa nu se evapore si sa creeze mirosul acela puternic.