| Anamaria212 a întrebat:

Buna, imi explica si mie cineva de ce este mai greu sa pleci din rampa cu o masina pe benzina? Si care e metoda exact? Multumesc

3 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Motoarele pe benzina sunt mai slabe la plecare si de aceea la plecare trebuie turate mai mult.

Se trage frana de mana. Se accelereaza pana la 2000 rpm apoi se elibereaza putin ambreiajul si apoi se anuleaza frana de mana. La plecarea din rampa folosind frana de mana nu ai treaba cu frana de picior.

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru Steregoi):

Aiurea pe benzina, la diesel folosesc frana de picior la plecarea din rampa.

| Steregoi a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Am spus cum se face la scoala de soferi. Plecarea in rampa se face mai rapid cu frana de mana. Daca e o rampa mai abrupta si e necesara plecarea mai rapida se foloseste frana de mana. Si cum sunt foarte rare astfel de situatii, invatarea plecarii in rampa cu frana de mana este cam degeaba.

Nici eu nu folosesc frana de mana, cu benzina, la plecare in rampa ci frana de picior.