| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie ce parere aveti despre inceputul povestii mele? aveti aici link-ul :

http://wattpad.com/......?/40663601

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Tinere, esti bolnav.

| Jorah a răspuns (pentru Kaℓi):

Surprinzator raspunsul tau, fara argumente, direct la obiect. Te pot intreba de ce? Este un simplu roman, neterminat inca, care are o idee oarecum mai ciudata, care, in niciun caz, nu m-ar putea reprezenta in viata reala. Anyway.

| Kaℓi a răspuns (pentru Jorah):

Roman? happy
Nu, e doar o frectie la rece care n-are nicio legatura cu literatura, nu cred, de fapt sper ca nu o sa devina vreodata un roman! chiar facand abstractie de "idee" si de ciudatenia ei, tot nu e literatura, e scris prost...
Iar despre idee... ce pot sa spun, nu cred ca inca un roman de pornografie simpla, fara alte mesaje/idei/problematici e ceea ce lipseste din peisajul literar. Daca nu ai fi tu insuti un copil, pe langa pornografie as fi scris si "pedofilie". Tu singur nu iti dai seama ca ai cam sarit calul? cu ceea ce ai scris, desigur. Ai avut sau ai avea curajul sa-i arati profesorului tau de limba romana "romanul" tau, pentru a afla parerea lui? sau parintilor tai? nu cred, si nici nu e important pentru mine happy
Cred ca sunt de fapt doar niste refulari, treci printr-o perioada dificila, adolescenta e o baie de hormoni care te zapaceste... si probabil ai facut niste fixuri, mici obsesii, pe care le-ai transferat in plan imaginativ si ai "produs" opera respectiva... pana la urma, e problema ta, dar crede-ma, nu e nicio realizare laughing))
Cuvintele sunt foarte importante, tot ceea ce rostim, sau scriem, sunt o particica din noi... asa ca spunand ca ceea ce ai scris nu te-ar putea reprezenta in viata reala, gresesti. Cauta alta forma, alta tema pentru a-ti exersa talentul literar, daca el chiar exista.
Acuma, ma gandesc ca poate am fost un pic cam dura, nu am citit tot ce ai scris. Am citit doar primele doua, trei pagini, pana unde a devenit o problema paginatia si aveai cate un cuvant pe randwinking poate spre final ai oferit vreo revelatie, dar ma indoiesc happy
Si inca ceva: e foarte lame sa-ti botezi organul sexual big grin

| Jorah a răspuns (pentru Kaℓi):

Imi cer eu scuze. Ai mare dreptate, din ce ai scris prima data, m-ai insultat oarecum si atat si nu mi-am dat seama. Din raspunsul dat de tine acum cateva minute, adica acesta, mi-am dat seama mai bine ce vroiai sa spui. Eu abia acum citesc capitolul 1 si imi dau seama ca am cam exagerat. Nu, nu as avea tupeul sa arat cuiva cunoscut asta, dintr-un simplu motiv, m-ar face nebun, dar nu sunt. Acel "nume" dat respectivului organ, l-am folosit pentru a evita alte cuvinte, vulgare sa le zic asa. Voi scoate povestea de pe wattpad, voi reface capitolul 1 cand voi avea timp si voi fi relaxat. Ideea este oarecum alta, nu tine cont de pornografie in niciun caz. In principiu, am vrut ca tanarul din viitorul roman, sa fie un tanar obsedat de parerea celorlarti, fara sa se poata controla cand face un lucru, fara sa se gandeasca, iar dupa ce l-a facut, abia dupa sa vada rezultatele, care vor fi, normal, dezastruoase. Daca scap pe acolo cate o scena oarecum 'pornografica' desi nu prea se poate numi asa, nu vad o oarecare enorma, sa-i spun asa, greseala. La urma urmei traim intr-o societate unde se vorbeste despre sex la orice colt, iar scriitori ca M. Eminescu M. Eliade sau alti autori au murit de mult, iar lumea a mai evoluat, in viziunea mea, de copil de 15 ani.

| Kaℓi a răspuns (pentru Jorah):

Treaba ta ce faci, copil de 15 ani happy eu in general am cam descurajat pe aici tinerii literati, sunt foarte rea, imi pare rau... dar tie ti-am scris mai mult decat oricui (cred ca e cel mai lung raspuns pe care l-am scris), pentru ca mi s-a parut imposibil sa-mi ceri argumente si sa... nu vezi singur cat de aberant e ce scrii!
Nu te judec, poti face asa cum simti, dar un sfat tot iti dau: zici tu "Daca scap pe acolo cate o scena oarecum 'pornografica' desi nu prea se poate numi asa, nu vad o oarecare enorma, sa-i spun asa, greseala", whatever, dar totusi, nu mai descrie scene de sex cu fetite de 10 ani, asta e o oarecare greseala.
Eu oricum nu o sa-ti mai fac critica literara! big grin

| Jorah a răspuns (pentru Kaℓi):

Iti multumesc pentru critici. Accept, oricum, iti mai multumesc ca mi-ai deschis si ochii, o sa-l refac, o sa scot foarte multe din el, o sa schimb si limbajul, deoarece, povestea a fost scrisa acum un an aproape, si de atunci am mai evoluat, zic eu, la limbaj spun. Oricum, cu fata de 10, nici acum nu imi pot explica, de ce am scris-o. Eram altfel, poate, in vremea aia. Mersi inca o data :*

| Kaℓi a răspuns:

Groaznic, uite ce mult am scris! nu-mi plac raspunsurile lungi, nici macar nu le citesc, pe ale altora big grin