| AleDia a întrebat:

In ce tara ati vrea sa locuiti si de ce? Cum ati vrea sa aveti (sa fie) casa voastra?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In Romania, sa am o garsoniera cu balcon si garaj. Aici imi place mie e viata buna si un trai bun financiar dar si sansa de angajare unde imi doresc am.

| MissxD a răspuns:

E destul de mult de vorbit despre asta. Dar pe scurt mi-ar placea enorm sa locuiesc in Anglia. Sistemul de invatamant, politica actuala, oamenii sunt foarte sociabili si zambesc pe strada. Mi se pare ca oamenii sunt mult mai optimisti acolo. Noi, romanii, suntem tristi. Conform unui studiu, 1 din 10 sufera de depresie, adica 10% din populatia Romaniei. Cunosc persoane, rude, care s-au mutat acolo de mici si in ziua de astazi au o altfel de mentalitate!

Casa mea as vrea sa fie la bloc! Sa stau de la etajul 2 in sus. As vrea sa aiba 3 camere, o bucatarie si o baie.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună,eu aş vrea să locuiesc în Germania, fix în oraşul Frankfurt de mein, este un oraş foarte civilizat şi totodată plăcut şi frumos din punct de vedere arhitectural şi tradiţional, fiecăruia ce-i place, ar mai fi o idee să mai locuiesc în oraşul Gent din Belgia...acolo fiecare casă are un stil propriu şi străzile sunt gen, de fapt la fel ca în S.U.A, foarte fain, tu ce dorinţe ai?

| AleDia explică (pentru Brâncuşi):

Eu as dori sa locuiesc in New York deoarece mi sa pare un oras foarte frumos iar oamenii sunt mult mai civilizati.

| Brâncuşi a răspuns (pentru AleDia):

Pe mine nu mă încântă acest oraş, cum ţi-am spus fiecare cu gusturile lui, mulţumesc de răspuns o zi minunată îţi doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga AleDia, eu sunt cam lunatec asa ca te las pe tine sa-mi alegi un loc anume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-as dori sa traiesc intr-o tara racoroasa, nordica, pentru ca din punctul meu de vedere sunt foarte frumoase si ingrijite. Chiar m-am saturat de caldura din tara noastra! Si in legatura cu, casa, vreau sa stau la curte, nu am prea multe fite, sa fie doar un trai decent. Pentru ca stau la bloc de 18 ani si este oribil!

| MariaChrii a răspuns:

As vrea sa locuiesc in Sibiu/Arad/Craiova orase reprezentative frumoase civilizate are dc plecati toti din Romania? Pun pariu ca ultima excursie pe care a-ti facut-o a fost in strainatate

| 35zone a răspuns:

Mi-ar fi placut sa locuiesc intr-o tara din nord. Imi place relieful, arhitectura plus ca sunt tari f civilizate.
Iar casa...o curte, gradina, liniste

| IlyncaFio a răspuns:

Visul meu este sa locuiesc in U.S.A. Mi-ar placea la nebunie sa locuiesc in Los Angeles, California (sau San Diego, sau chiar San Francisco. Mi-ar placea acolo din multe motive.
1. Este o metropola. M-am cam saturat de orase mai mici. Vreau multa agitatie, autostrazi, zgarie-nori, galagie etc.
2. Relieful. Dragostea mea este marea. Cum Oceanul Pacific este la o aruncatura de piatra de L.A. mi-ar placea la nebunie sa locuiesc acolo. Sa ma plimb in fiecare dimineata pe malul oceanului la apus, sa vad cum soarele dispare in apa... mirific. Plus ca la cateva ore de mers cu masina sunt munti, cu zapada pentru ski si sporturi de iarna. Ce poti cere mai mult...
3. Clima. Vreau o clima calda...eu nu suport frigul. Urasc sa ma imbrac iarna: tricou, bluza, geaca, caciula, fular pfff Vreau o vara constanta. Cand vreau sa ies afara sa trag un tricou pe mine si o pereche de pantaloni scurti. Vreau sa vad palmieri...sa ma plimb pe malul oceanului si sa vad palmieri.
Eu consider Los Angeles un oras mirific, cu tot ce trebuie.

O alta optiune ar fi tot in U.S.A. si anume Miami, Florida.
De ce Miami? Cam tot din aceleasi motive ca si Los Angeles. La Miami as mai adauga un plus si anume viata de noapte care l-a facut celebru in intreaga lume. In rest, are aceeasi clima calda si iesire la ocean.

Trebuie sa recunosc ca visez prea mult. Acum eu zic ca mi-ar placea la nebunie sa locuiesc acolo, dar dupa 1-2 ani (poate chiar si mai repede) as suferi de "home-sick" stiind ca ma aflu la mii si mii de kilometri de casa.
Dar casa mea nu vreau sa o schimb pentru ca e perfecta.
O scurtă descriere a unei case cu curte, utilă pentru o compunere cu titlul Casa mea. Vezi şi O compunere despre casa mea (apartament)

Casa în care locuiesc eu are o curte mare cu mulţi pomi. Legătura între poartă şi casă este asigurată de o alee pietruită. Vara, în jurul aleii, creşte o iarbă deasă, care se aseamănă cu un covor bine îngrijit. Privită de la depărtare, casa în care locuiesc aduce cu o casă din povești. Personajul care dă viaţă curţii mele de basm este căţelul meu, Grivei. Vesel şi mereu cu chef de joacă, căţeluşul meu drag şi scump mă întâmpină cu o ploaie de lătraturi de fiecare dată când mă întorc de la şcoală.

Trecând prin sufrageria mare, cu pereţi coloraţi, în mijlocul căreia tronează un televizor mare cu ecran plat şi o canapea pufoasă şi comodă, ajungi în camera mea. De cum deschizi uşa, te simţi precum Alice în ţara minunilor. Camera este bine luminată de ferestrele largi și are pereţii vopsiţi în roz. Patul şi biroul au culoarea roşie, iar pe jos este aşternută o mochetă cu model floral. De pe pereţi îmi zâmbesc afişe cu personajele mele preferate din desenele animate: Fetiţele Powerpuff şi fetele din Spioanele.

Dulapul din colţul camerei are culoarea albastră. Dacă deschizi larg uşile, din dulap zâmbesc hăinuţele mele viu colorate, frumos aranjate, unele lângă altele. Dintre toate hainele care sunt în dulap, cel mai mult îmi place o rochiţă roşie, care aşa cum spune mama, mă face să seamăn cu Scufiţa Roşie.

Colegele mele m-au vizitat de multe ori şi au fost plăcut impresionate de casa mea, dar mai ales de camera mea.

| alim4ik a răspuns:

As vrea sa locuiesc in tara mea, pentru a aici mii familia ai aici m-am nascut si pentru mine e cea mai superrr tara!