| Lolittaa a întrebat:

la tot pasul mi se spune absolut peste tot pe unde merg ca am o voce deosebita si ca ar fi pacat sa renunt la acest talent cu putina munca as putea ajunge o cantareata de succes dar...parintii mei nu ar vrea sa urmez o cariera in muzica asta unu si doi nu si-ar permite sa ma duca sa fac canto si etc...cum credeti ca as putea sa fac singura toate astea adica sa imi lucrez singura vocea va rog stiti site-uri cu exercitii ceva, sunt dispusa sa fac orce fel de exercitii pentru voce prietenii mei si profesorii si toti cei care imi spun au dreptate e pacat sa pierd talentul asta dar cum am mai spus aprintii mei nu sunt de acord asta poate si din cauza ca nu isi permit ma puteti ajuta? cumva? cu niste exercitii ceva sa imi mai lucrez vocea? fundita:X?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În viaţa de zi cu zi, cânţi în corul şcolii, la spectacole, serbări, casa de cultură etc. La noi în liceu se ocupa un profesor de diferite evenimente; de exemplu o dată, a format un grup de elevi şi de Crăciun i-a dus la un penitenciar să cânte colinde, lucru care m-a impresionat. O prietenă de-a mea participa. Obişnuia să cânte mult, la şcoală, sau când se ivea ocazia, dar a renunţat din cauza părinţilor şi chiar avea calităţi vocale.
În fine, în paralel cu toate acestea, te înregistrezi (sau înregistrezi doar vocea) şi publici pe Youtube clipurile. Multe fete au început aşa, prin intermediul acestui website (vezi Savannah Outen, Esmée Denters, chiar şi Justin Bieber xD ) şi te poţi face remarcată. E doar o sugestie, totuşi, dar ştii cum se zice, întotdeauna ce e valoros iese la suprafaţă.
Apoi orice se poate întâmpla - articole în ziarul local, fani, sponsori...
Tot lucrând la video-uri, exersezi. Asculţi criticile, te îmbunătăţeşti. Trebuie să ai răbdare şi să fii ambiţioasă.
Succes!