| Ioana1984 a întrebat:

Buna la toti, va rog sa luati in serios intrebarea mea, nu vreau sa rada nimeni si sa faceti glume cand raspundeti.
Ce parere aveti de o casnicie, crestina(ortodoxa) cu un musulman? Ce parere aveti? E normal ca, copilul nascut din aceasta casnicie sa fie botezat, sau sa i-a religia tatalui(musulmana)? Cunoasteti sau aveti cunostinte in aceasta situatie? Ce au facut? Va multumesc pentru sinceritatea voastra.

Răspuns Câştigător
| allinaraicu a răspuns:

Stiu si eu un caz.Prietena mea s-a casatorit cu un musulman, are 3 copii cu el.Are foarte mari probleme, el este foarte gelos si relatia lor nu chiar merge in ultima vreme.Cind a vrut sa revina in tara fara el, dar cu copiii, nu a fost posibil, deorece la ei nu mama este cea care are prioritate in fata adoptiei ci tatal, deci daca mama vrea sa plece, n-are decit, dar copiii sunt al tatalui, mai ales ca s-au nascut acolo.Nu stiu cum i-a botezat, dar cred ca nu ortodoxeste din moment ce poarta si ea obiceiurile lor. Din pacate de cind s-a recasatorit cu acest musulman, nu mai tinem legatura atit de des, ca sa pot afla mai multe detalii.Acum,poti sa iti dau si un alt exemplu:Verisoara mea traieste cu un musulman, nu are inca copii. Dar este foarte fericita.Nu vrea sa se casatoreasca inca pina nu afla mai multe despre el si familia lui.Insa ea mi-a spus asabig grinaca el este credincios intr-adevar si tine foarte mult la religia lui, atunci este periculos. Cei de la oras sunt mai,, civilizati" in sens ca sunt mai europeni sa zicem, fata de cei din suburbii. Ea mi-a povestit de unele sate unde se respecta unele obiceiuri pe care le puteai intilni prin evul mediu,(obiceiuri ce sunt mai mult in defavoarea femeiei). Asta e situatia, draga mea. Iubirea e iubire, dar ceea ce este la om in singe nu schimbi cu una cu doua.Asa ca gindeste-te bine si cum se spunebig grine sapte ori masoara si o data taie.Succes.Fie ca dragostea voastra sa ramina mereu deasupra a toate acestor lucruri, pe care eu le consider pamintesti nu Dumnezeesti.

7 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Da cunosc caz. dar nu a fost botezat in religia tayalui [orocul ei ca si mama] este ff greu dar acum depinde de la caz la caz. cit este de categoric tatal. daca e vorba de tine nu pot sa ti spun decit sa ti mearga bine pentru ca banuiesc. ca ai stiut situatia. ca este vb de religie cum v ati casatorit [cununat religios? sa ti fie bine si mergi mai departe pupuici

| Ioana1984 explică:

Buna la toate/toti care mi-ati raspuns, dar eu tin sa mentionez ca sotul meu nu e musulman 100%, ca religie poate da dar ca traditie sau obiceiuri, spre exemplu el, socrul meu alte neamuri mananca carnea de porc, si sotul meu bea cate o bere, sunt care nu pun alcool in gura, sunt oameni si 100 %musulmani spre exemplu: http://www.ghidulbacaului.ro/......kistan-2/, trebuie sa-ti pui baticuri pe cap.sa-ti invelesti fata, sunt sute si mii de cazuri, al meu nu e asa.Problema mea era daca maine vom avea un copil, e vreo problema de ii voi face botezul? La o adica de el nu vrea, vin in tara si il botez, fara el sa stie.Cum sunt la noi sarbatorile religioase asa sunt si la ei, cand le am eu pe ale mele, le tine si el, cand le are el pe ale lui, tin si eu, ii fac felurile de mancare cand e sarbatoare la ei.Eu ma inteleg foarte bine cu el, la mine problema mica ar fi mama lui, care e geloasa de moare dupa baiatul ei, el mai avand 2 surori, dar singurul baiat din casa, nu a acceptat mama lui relatia mea cu el, deoarece vroia una de la el din tara, dar na nu a fost sa fie asa.In 2005 am facut casatoria civila la mine in tara, si cand m-am dus la el acasa, si i-am aratat lui masa pasaportul si a vazut ca am numele ei de familie, nu pot sa va zic fata pe care a facut-o, dar nu ma intereseaza, i-am zis de fata cu ea, tu si cu mine suntem familia asta, nu m-am luat cu tot neamul, eu m-am luat numai cu tine.Ca sa nu innebunesc de fiecare data cand merg la el, m-am pus si am invatat si limba, si acum soacra mea crapa de ciuda, dar asta e nu ma intereseaza, important e sa traiesc eu cu sotul meu bine.Nelamurirea mea era si botezul de asta v-am scris.Va multumesc pentru raspunsuri.

| Nirvana a răspuns:

Daca exista iubire intre cei doi, nu cred ca religia e un impediment.Cu toate acestea eu nu as fi de acord cu botezul copilului in traditia musulmana. Am auzit de un caz asemanator unde sotia s-a convertit la religia musulmana, iar copii iau botezat tot in religia lor din pacate.happy

| allinaraicu a răspuns:

Mersi pentru fundita.winkingSuccese mari.

Răspuns utilizator avertizat