| Vikaa a întrebat:

Buna,la vara vreau sa dau de permis, am zis fie ce o fi, de masina tot o sa am nevoie.Problema e urmatoarea, la ce e mai bine sa dau, la incepatori sau profesionisti? Multu

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Începi cu B prima data apoi la profesioniști C, CE, D.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La incepatori evident, tu nu stii nici sa tii haturile in mana sa zic asa si vrei sa conduci precum titi aur?
Incetul cu incetul se fabrica otetul.

| Vikaa explică (pentru Simpatic):

Am vreun beneficiu daca dau la incepatori?

| Simpatic a răspuns (pentru Vikaa):

Noi prin incepatori ne referim la categoria B si subcategoriile aferente, nu?
nu stiu ce beneficii ai, prin profesionisti inteleg categoriile C, D sau E cu subcategoriile aferente.
Mi se pare normal ca mai intai sa fii cativa ani incepator ca si categorii si apoi poti aplica pentru categoriile speciale sa le zicem, cele profesioniste.
Depinde la ce ti-ar folosi sa fii sofer profesionist? ai de gand sa conduci camion, TIR, autobuz etc dupa caz?
Daca este vorba doar de un autovehicul obisnuit B este suficient.
Citeste in codul rutier si normele metodologice de aplicare ale acestuia ce reprezinta fiecare categorie in parte si ai sa te lamuresti ce anume iti este tie de folos.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Vikaa):

Nu este vorba nici de beneficiu si nici de altceva. Conducator auto profesionist poti sa devii doar in timp si numai dupa ce vei conduce in mod real foarte multi km, in conditii diverse si pe vehicule diferite.

| Celcestietot a răspuns:

Incepatori. Multumesc si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adică profesioniști? Procedează ca toți oamenii