| bianca_6795 a întrebat:

Luni dau teza la matematica si adevarul este ca desi invat la clasa mi-e foarte frica sa nu gresesc.Nu prea imi place matematica si chiar daca invatam mereu luam 8. Ce pot sa fac ca sa am mai mult noroc?
Multumesc celor care ma ajjuta :*

4 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Matematica poate fi cea mai usoara materie, daca o intelegi! Ori de cate ori lucrezi la matematica, trebuie sa-ti pui intrebarea :de ce asa si nu altfel. Daca inveti bine teoria, formulele de baza, totul decurge natural si firesc. Cand incepi un capitol nou, trebuie sa faci toata gama de exercitii posibile.Atunci nu vei mai avea emotii, vei fi sigura pe tine! Si eu am patit ca tine, emotiile ma distrugeau, mai ales la oral, pana cand am descoperit ca de vina eram eu, ca nu eram sigura pe mine. Mai tarziu, am ajuns un" as "la matematica. Incearca si tu, si vei vedea rezultatele. Vei capata incredere in tine nu numai la mate ci si in viata, si vei castiga respectul celorlalti! Succes!

| ♥•ßyencuţa•♥ a răspuns:

Asa eram si eu, dar am invatat ceva:
1. sa nu fiu emotionata
2. sa am incredere in mine
3. sa fiu optimista, nu negativista
Toate aceste lucruri conteaza, daca esti stresata, nu te poti concentra. Trebuie sa fii cam mai sigura pe tine si fara emotiiwinking Succes! Iti tin pumnii!

| BoBBy a răspuns:

1. mergi cand de duci la scoala cu un picior pe bordura si unu pe sosea.
sau
2. du-te la biserica! aprinde lumanari de cati bani ai, du-te si saruta toatea icoanele la rand, de 2 ori si mai fa si 30-40 de matanii!

Succes!

| Kkbubble a răspuns:

Nu poti avea mai mult noroc.norocul nu exista... cea mai buna cale de a prezice viitorul este de ati ti-l creea.nu conteaza ca iei 8.este oricum o nota mare. e de trecere.nu vana note mari la ce nu-ti place chiar daca muncesti pentru pierzi timpul si nu ajungi nicaieri.winking.crede-ma.nu mai fii speriata.ai inclinatii spre istorie/romana /lb straine. e mai bine asa pentru ai mai multe drumuri deschise.problema este sa nu-ti impuna cineva sa iei note mai mari decat poti. e absurd