| anonim_4396 a întrebat:

membri TPU!
Vreau sa ma ajutati si pe mine cu un sfat/parere.
Recent, o prietena m-a invitat la majoratul ei.
Problema e ca din aproximativ 25-30 de persoane cate vor fi, eu nu cunosc decat o persoana, in afara de sarbatorita.
Faza e ca eu sunt o fire destul de timida si nu sunt vorbareata, mai ales intr-un grup de persoane pe care nu le cunosc.
Nu sunt genul care sa deschida o conversatie cu o persoana necunoscuta si sunt sigura m-as simti destul de inconfortabil.
De obicei nu ma simt in largul meu intr-un grup de oameni necunoscuti, pentru ca fiind mai timida, sunt destul de retrasa si interactionez mai greu, asta pana ma obisnuiesc, bineinteles.
Cu prietenii mei sunt cu totul altfel, pentru ca ii cunosc si ma simt in largul meu cu ei.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Eu m-am gandit sa inventez o scuza si sa nu ma mai duc. Daa, stiu ca nu e frumos din partea mea, dar as prefera asa decat sa ma duc acolo si sa vad dupa aia ca stau toata noaptea si nici macar nu am ce sa fac. In cazul asta, aveti vreo idee de scuza? Sau dati-mi macar un sfat.
Va rog, fara comentarii rautacioase.
Multumesc.

2 răspunsuri:
| alexiss_9225 a răspuns:

Hmm.părerea mea este sa te duci oricum. Nu ști cum se întâmplă ca o sa te simți bine și îți faci noi cunoștințe!

| PeFuga a răspuns:

Fie stai mai mult cu persoana pe care o cunosti, fie o intrebi pe prietena ta daca poti veni insotita si te duci cu cineva din cercul tau de cunoscuti cu care te simti confortabil.
Sau, o alta strategie ar fi sa o rogi pe prietena sarbatorita sa iti prezinte cand ajungi acolo persoanele cu care considera ea ca ai lucruri in comun (ea cu siguranta ii cunoaste pe invitati mai bine). Sau sa te introduca persoanelor foarte sociale care se baga singure in seama si ai sa scapi de stresul asta ca vei sta singura intr-un colt toata seara.
Iar daca nu e ok nici asa, poti inventa o scuza sa pleci dupa o ora-doua.

Oricum ar fi, mergi cu incredere. S-ar putea ca mai tarziu sa iti para rau. Ai putea cunoaste persoane foarte faine cu care sa ramai prietena multa vreme...