| lapadatgeorge a întrebat:

Buna!
Miercuri se lasa postul Craciunului, si cu toate ca stiu ca normal din 21.11 se pot canta, va intreb: De cand pot canta colinde?

Funda si multumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se canta in ajun de Craciun.Nu de pe 21.11 cum spui.Pe unde traiesti? Pe sub pamant? Cate sarbatori ale Craciunului ai la activ?

| lapadatgeorge explică (pentru darrio2007):

Mda... Daca ai studia si nu ai vorbi fara sa te documentezi ai vedea ca se canta IN BISERICA din data de 21.11 de la Praznicul Intrarii Maicii Domnului in Biserica.

| darrio2007 a răspuns (pentru lapadatgeorge):

In Biserica se canta la fiecare slujba.Bineanteles,fiecare slujba cu cantarile ei. Oricum tu nu ai specificat unde canti colindele.Si cred ca ai cam pus intrebarea din lipsa de ocupatie.Stiai totusi.Sau te-ai documentat singur? Nu ai mai asteptat mura-n gura. Oricum in afara de mine nu ti-a mai raspuns nimeni.Dovada ca nu prea s-a inteles intrebarea ta.

| lapadatgeorge explică (pentru darrio2007):

Mda, dar nu la fiecare slujba! Doar la cele litrugice (in care se invoca Epicleza) din Postul Craciunului!

| darrio2007 a răspuns (pentru lapadatgeorge):

Liturgice.Nu ma pricep, ca tine, la ale Bisericii. Oricum, succes in continuare.