| coo02 a întrebat:

Buna,o sa sune ciudat dar as vrea sa va intreb cum as putea sa ma integrez mai bine, sa socializez mai mult? am trecut in clasa a 9 a si imi este foarte greu cu noii mei colegi, au personalitati diferite si nu stiu exact cum sa ma comport ca sa fiu pe placul tuturor..sau macar sa-mi fac vreo 2-3 prieteni..am vorbit si cu parintii si cu alte persoane si mi-au spus ca asa e la inceput. putin mai greu pana ii cunosti pe toti, dar totusi as vrea sa stiu si parerea voastra, iar daca imi puteti da un sfat ar fi excelent! :*

Răspuns Câştigător
| TrendyHedgehog a răspuns:

Am fost si eu in clasa a 9a, chiar anul trecut, la inceput este normal sa fiti putin mai timizi, asta deoarece nu va cunoasteti nu stiti la ce sa va asteptati de la celalalt.Asteapta! Cu timpul o sa va acomodati.Mie mi-a luat cam o luna sa ma acomodez si dupa nu am mai avut nicio problema.Nu poti fi pe placul tuturor.Nu incerca sa te schimbi doar pentru a fi acceptat intr-un grup.Fii tu insati! Sigur ai sa gasesti persoane cu aceleasi interese ca si tine! Mult noroc si bafta in noul an scolar!

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa te comporti natural, sa vorbesti cu persoanele cu care ai chestii in comun si sa nu te mai gandesti la ceea ce cred ceilalti despre tine ci la ceea ce ai tu de spus. Nu trebuie sa fii pe placul tuturor, nu vei fi niciodata pe placul tuturor, incearca doar sa selectezi persoanele care crezi ca iti seamana.