| Adredemesconf a întrebat:

Buna!

Pentru cei care stiu limba japoneza care e faza cu -san, -tan, -chan, care se pun la sfarsitul numelui? Si cum se pune fiecare, adica in ce context?

Arigatou happy.

2 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Chan si kun sd pun la sfârșitul numelui unui prieten. Chan la fete, kun la baieti.
San si sama se pun la sfârșitul numelui unei persoane pe care o respect i

| Wolfszeitt a răspuns:

-san: persoană din afara familiei, prieteni, cunoștințe
-kun: folosit de obicei pentru genul masculin, o persoană mai tânără, inferioară
-chan: folosit de obicei pentru genul feminin, copii, animale de companie, prieteni buni, iubiți, persoană apropiată
-senpai: persoană superioară din punct de vedere profesional
-sensei: arată respect, profesori, doctori, autorități
-sama: persoană mult superioară din punct de vedere profesional, vânzător către client, artiști; când este folosit referitor la sine - ore-sama - eu, arată egoism
-dono: lord, maestru