| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea este că de copil am fost introvertită, mă apropii greu de oameni, din exterior par foarte rea si rece dar probabil sunt cel mai drăguț suflet existent XD.
Si problema asta o am mai ales cu persoanele de aceleași sex, adică fetele. Toate mi se par false si așa și a fost, cu o singura fata m-am înțeles în toată viața mea și cu aia nu mai vorbesc.
Așa și acum am un iubit de 1 an aproape, noi ne înțelegem bine, dar când se adună prietenii lui cu iubitele lor la o vorbă la el acasă plutește tensiunea între mine și ele. Acum deja intalnindu-ma cu ele de mai multe ori s-a mai evaporat din tensiune in sensul ca ne salutăm, ce mai faci? Cum ești? Si cam atât XD.
Azi a venit o tipa nouă și toți au vrut să joace un joculet si am zis ca ma bag si eu sa fac un efort pentru iubitul meu căruia nu-i place prea mult ca sunt retrasă în grupul lui de prieteni.
Si e un joc de echipa si am căzut fix cu fata asta nouă și când a auzit, mi-a băgat o față și și-a dat ochii peste cap ceea ce m-a făcut să fiu super distanta, nervoasa si ofensata.
Desigur m-am retras din camera cu pretextul că vorbesc la telefon si după am zis ca nu mai joc si nu revin ca e prea mult fum acolo.
O să vorbesc despre ceea ce simt cu partenerul meu după ce pleacă gașca.
Nu stiu ce sa fac sa ma simt relaxata în preajma acestor oameni.
Nu vreau să mă cert cu iubitul meu pentru asta.
Cineva îmi poate oferi niste sfaturi?
Sunt eu ciudată rău sau exagerez si ar trebui să mă strădui mai mult sau ar trebui să fac doar ceea ce simt si sa stau distanta de fete ca acestea?

2 răspunsuri:
| Clytia a răspuns:

Hei! Nu, nu ești ciudată. Pur și simplu nu te simți bine în preajma lor, în grupul lor. Te înțeleg perfect pentru că și eu sunt la fel, prefer să stau mai retrasă mai ales când simt că nu rezonez cu ceilalți. Explică-i iubitului tău situația. Trebuie să înțeleagă că tu chiar te-ai străduit, dar nu e ca și cum alegi tu în preajma cărora te simți bine sau nu. Nu sta cu ele dacă nu-ți plac compania lor, sau cel puțin încerca să pari indiferentă, să nu le bagi în seama.
Mult noroc!
Mult

| lisukina a răspuns (pentru Clytia):

Mulțumesc.
Ma bucur ca ma înțelegi și înțelegi situația.
Am avut nevoie să "aud" asta de la o altă persoană.