| DeeaNegrea a întrebat:

Scoala noastra urmeaza sa faca un schimb de elevi cu francez, iar eu trebuie sa ii scriu un email unui francez dar nu sunt prea buna la franceza. Voi ce i-ati spune unei persoane cu care nu ati vorbit niciodata?! Daca imi spuneti si in franceza fundita:X

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ii spui cum te cheama, cati ani ai, in ce clasa esti si la ce scoala. Ii descrii in trei cuvinte orasul tau, apoi ii spui ce pasiuni ai, ce muzica asculti, ce filme iti plac.
Iar la sfarsit, il (o) rogi sa-ti povesteasca despre el (ea).
Incearca sa formulezi toate astea in franceza si trimite-mi "rezultatul" in mesaj privat si am sa ti-l corectez daca va fi nevoie. Bafta!