| Tokha a întrebat:

Buna seara, eu am 3 calculatoare in casa [1 fratele meu, 1 eu, 1 mama]. Al meu se blocheaza des si nu pot sa fac nimic, mi se blocheaza chiar si cand ma uit la niste poze. Dar nu asta conteaza.Mama a descoperit ConQUIZtador acum 1 an-2, iar acum a devenit dependenta.Cand vine de la lucru se schimba, mananca si apoi sta in calculator, cred ca vreo 4 ore 5, sau chiar 6, este foarte dependenta de joc, toata ziua ConQUIZtador si tigari. Cand o rog mereu sa ma lase sa ma joc si eu la calculatorul ei, pentru ca al meu v'am spus ca se blocheaza, ea nu ma lasa ca zice ca "Ce, tu n'ai calculator?! Nu merge pentru ca ai intrat pe toate site'urile, ai toti virusii din lume ...etc." Si cand e sa ma lase la calculatorul ei, parca e nebuna, ma lasa doar 5 minute, si niciodata nu o intereseaza de mine.Calculatorul ei zis si laptop e pus in camera fratelui meu unde se joaca si el "GuildWars" si vorbeste cu aia in joc prin casti cu microfon, si daca o rog pe mama ea urla si imi zice morale si pe MINE ma da afara fratimiu din camera.Am vazut ca il baga pe fratimiu in seama asa cum o bag eu mereu in seama[eu o bag foarte mult in seama] si pe mine niciodata nu ma intreaba "ce mai faci? Ce'ai mai facut pe la scoala? Iti trebuie bani pentru culegere, ceva? etc" Si eu mereu cand ii spun ca mi'e foame zice "Dar tu nu ai auzit ca avem frigider in casa? Gasesti in frigider. Vezi si tu prin frigider etc".
Habar nu am ce sa fac, pentru ca in ultima vreme, imi iau mancare si apa in camera si raman acolo pentru tot restul zilei, ies doar atunci cand ma duc la toaleta si chiar si atunci ma cam tin. Eu stau cam toata ziua in camera, inchisa si plang din cauza situatiei pe care o am cu mama.As vrea si eu sa ma bage in seama cand se duce undeva, daca vreau ceva, si nu am reusit sa o aduc la realitate, pentru ca mereu cand ii spun "pentru ce joci? Parca ai nevoie de jocul ala, daca nu joci 1 data pe zi mori? Viata ta depinde de asta?!" si ea mereu "Dar tu, nu stai la calculator?" si eu ii zic "la mine e normal, dar tu, judecator, om serios sa se joace pe calculator ". As vrea sa fie si ea ca si tata, sa ma intrebe daca vreau sa vin cu ea undeva, daca vrea sa imi ia ceva anume de undeva.Si apropo, ei nu sunt divortati :]. Daca este un psiholog pe site, va rog mult, chiar sunt disperata.

Răspuns Câştigător
| Kylexy a răspuns:

Dependenta de pc e una foarte des intalnita, sunt oameni din lipsa de ocupatie stau la calculator, e cea mai intalnita ocupatie pe care o poate avea un om.gandeste-te putin la tine lasa-i pe toti deoparte chiar si pe mama si fratele tau, si lupta pentru ceia ce vrei sa faci.

2 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Cred ca trebuie sa rupi pisica cum spune romanul este imposibil sa nu fiti toti 3 la masa si sa le spui ce ai de zis dar fara ocolisuri.Scurt si la obiect dar sa fie amindoi. Daca sunt oameni cu scaun la cap o rezolva.Pui mina si lasi joacele si dai brinci la citit carti gasesti prin casa in special cele de literatura si vei gasi refugiu in ea nu in calculator. Calc 2 ore pe zi e suficient. Poti chema un coleg il formateaza bagi un antiv si il folosesti normal sa il pui sa salveze ce doresti tu pe un dvd sau salvezi pe un stick apoi il scoti formatezi si dupa ce il crestinezi cu antiv scanezi si sticul sa ii casapeasca pe virusi. Este bun si un program de rugaciune faci semnul Sf cruci de 3 ori apoi Tatal Nostru cu inchinaciuni apoi ii spui lui Dumnezeu toate durerile tale dar incepi cu cele de cpetenie si nu uita la sfirsit sa ii multumesti ca a auzit ruga ta "ca numai unul a multumit si acela era de alt neam" Psihologul te va ajuta pe moment dar Dumnezeu daca nadajduiesti in el nu te lasa ca uite ce spune "eu sunt cel care iese sa duca oaia ratacita eu sunt cel ce se apleaca sa ridice banul de arama calcat de toti"Mai bine te increzi in Dmnul decit in oameni scrie prin scriptura.si tot pe acolo scrie ca nu se va misca un fir de par din capul tau fara stirea lui.asa ca pune mina la rugaciune, du-te si la sf Biserica vorbeste si cu un Preot ca nu te jupoaie de vie.Vezi ca pe post de psihologi pe aici sa nu dai de cine stie ce nemernic care sa da miel si este lup imbracat. Vorbeste si cu bunicii tai si din partea mamei si a tatalui tau ca aia ar trebui sa fie intelepti si au autoritate

| raisa1993maria a răspuns:

Dar tatal tau ce spune? eu cred ca el e in masura sa faca ceva, daca pe tine nu te asculta macar tatal tau ar trebui sa poarte o discutie serioasa cu ea.nu cred ca ii convine sa isi vada sotia stand la calculator mai mult decat o copila de 15 ani. e absurd dar incearca sa comunici mai mult sau sa ii atragi atentia cu ceva. multa bafta