| SamsungElectronics a întrebat:

Bună seara!

Eu nu înțeleg, cu ce ajuta fumatul asta?

Te crezi mai șmecher?

Eu mai bine luat În vedere de lume?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din experienta mea, o tigara la 2-3 zile sau chiar la interval mai lung, are gust placut, lasa o aroma placuta, asemanatoare cu cea de cafea.
In rest, fumatul obsesiv iti amorteste putin gatul si gura, nu se mai simte nimic interesant. In plamani n-am simtit niciodata ceva placut de la tigari. Daca fumez doua tigari in aceeasi zi, nu mai simt nici o aroma, e doar amorteala aia tampita.
Cred ca fumatorii "dependenti" sunt aia care rodeau pixuri de pe jos in scoala, si au doar ceva probleme la mansarda.
Nici macar "iarba" nu creaza dependenta, cu toate ca o consum cu tutun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil in unele cazuri iti confera o incredere de sine.
Are o componeta sociala, la fel ca si alcoolul. Iesi la tigara cu alti fumatori si socializati.
In plus multi se apuca pentru ca au impresia ca ii ajuta sa diminueze stresul din viata lor sau sa uite de el pe moment, ceea ce se si intampla uneori.

| trophin a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze. Țigarea nu e ca alcoolul. Și nici alcoolul ca tutunul. Nu compara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru trophin):

Nu mai citi printre randuri. Am spus ca are o componenta sociala, le fel cum un alt drog legal are o componenta sociala, alcoolul. In plus ameble sunt droguri legale asa ca le pot compara daca doresc.

| trophin a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine. Nu am vrut sa le compari ca dependenta, ca e cu totul diferit.
Dacă nu bei, nu fumezi, e mai greu de înțeles. Deși merg amândouă, ca trenul pe sine, sunt paralele dar nu se întâlnesc niciodată.

| Brizbriz a răspuns (pentru trophin):

"acum 8 ore | trophin a răspuns (pentru AvramD):
Scuze. Țigarea nu e ca alcoolul. Și nici alcoolul ca tutunul. Nu compara."

BA ESTE ***EXACT*** CA ALCOOLUL
nu stii despre ce e vorba... NU TE BAGA

toate raspunsurile de mai sus sunt gresite... TOATE

tutunul (ca si alcool-ul) te face sa te simti bine, si ATAT

evident numai momentan, de aia ajung unii si la 2 pachete de tigari pe zi
singura diferenta reala fata de alcool e ca alcoolul te imbata pana cazi jos, in rest, e absolut la fel: te face sa te simti bine, creeaza dependenta, si in timp te distruge fizic

| trophin a răspuns (pentru Brizbriz):

Da boiere. Învață-mă ce înseamnă

| trophin a răspuns:

Nu, îți pute gura. Nu e luat în nici o vedere. E o dependenta.
La adolescenți e o ieșire din comun, asa ajungi cu dinți stricați și respirație de uzina, fabrica, mina.
Nu Fuma

Întrebări recente