| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Există cu adevărat Moș Crăciun? Dacă da, vreau să îl văd!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă cuvântul există? Dar cum e cu - există cu adevărat?
Sunt moduri de a exista, care să nu fie - cu adevărat? Cum vezi un lucru? Cum vezi -un ceva?
Existența nu o poți căra cu roaba, este o abstracție. Iar orice abstracție este un proces mental. Iar orice proces mental este unul colectiv. Astfel pentru că modelează bine realitatea, simbolurile matematice, și relațiile între ele, unii cred că acestea au o existență eternă și ea nu depinde de oameni. Așa că, zic ei, 1+1=2 este o relație eternă, așa a fost și așa va fi întotdeauna. Ei uită că aceste abstracții au fost create de oameni, există doar în mințile lor, și în uneltele create de ei.
Astfel, sec și lipsit de emoții, Moș Crăciun este o abstracție creată de oameni. Ea există în mințile lor. Această existență în mințile lor este foarte adevărată, căci nu are nevoie de dovezi.
Este modul de a exista a unei entități prin credința în existența ei. Vrei să vezi cifra 1? Îi faci un desen. Dacă vrei să vezi pe Moș Crăciun, cel din mințile oamenilor? Să te uiți la o poză, desen cu Moș Crăciun desenată de cineva. Iar cel adevărat, cel - cu adevărat, va fi cel din mintea ta, nu cel din poză. Dacă nu reușești să ai ceva în mintea ta, referitor la Moș Crăciun pentru tine el nu există. Este ca la nevăzători, pentru care culoarea albă este ca vata și ca iaurtul, căci așa auzit ei, că acestea sunt albe.
Sau ca Tudor Arghezi, când voia să facă pe ateul, provoca astfel pe Dumnezeu. Vreau să te pipăi și să urlu, este! Entitățile abstracte se pipăie și se văd cu mintea. Când te-ai născut nu știai să vezi. Ai învățat. Adică să vezi lucrurile și entitățile așa cum le vede un om, nu ca o caracatiță, că și ea le vede. Iar treptat ai învățat să vezi și lucruri și entități de alt ordin, din altă zonă, care este aceea a minții. Faci asta de un milion de ori pe zi. Acum, ca să faci pe grozavul și pe deșteptul ( de fapt, pe prostul) te legi de Moș Crăciun.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă nu l-ai văzut până acum, înseamnă că poate nu meriți să-l vezi.
Asta ar trebui să-ți dea de gândit. laughing