| BiraSorina a întrebat:

Bună seara! Medicamentele expiră de la o lună de zile după data expirării?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Atât timp cât medicamentul este in ambalajul lui sterilizat, poți să iei medicamentul.
Dar regula asta cu o lună e irelevantă.
Pastilele sunt produse neperisabile, adică pot fi ingerate și după ceva timp, însă acum depinde de medicament.
Pastilele merg, dar celelalte..nu știu ce să zic

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu majoritatea medicamentelor pot fi folosite o perioada dupa data de expirare. Data respectiva este pusa de producator pentru a stabili perioada in care medicamentul este eficient si sigur pentru administrare. ca trec 2-3 zile sau saptamani dupa data aia nu e mare lucru, dar ideal ar fi sa nu bagi in tine

| dullcat a răspuns:

Buna.Preferabil si responsabil fata de sanatatea ta e sa respecti data de expirare de pe ambalaj, nu sa faci experimente.

| BiraSorina explică:

Mai ales Amoxicilina