| melismari a întrebat:

Bună seara tuturor!
Am căutat peste tot un răspuns dar nu găsesc unul concret, ajutați-mă voi vă rog.
Deci eu sunt din Baia Mare și vreau să plec la Craiova cu trenul, mai am nevoie de ceva în afară de biletul de tren?
Sau dacă mai plătesc alt bilet la schimbul dintre București și Craiova sau dacă am voie să i-au un bagaj mai mare gen un troler?

MULȚUMESC PENTRU EVENTUALELE RĂSPUNSURI ‼️♥

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îți cumperi bilet de calatorie, pe ruta Baia-Mare- Craiova, ori Baia Mare-Bucuresti (tu știi unde vrei să ajungi)
Dacă cumperi bilet până la Craiova, cu siguranță, biletul e valabil până acolo.
Peste o săptămână, dacă vrei să mai faci un drum până la Bucuresti, va trebui să iei din gara Craiova, un alt bilet până la destinația dorită.

Dar, dacă stii ca in Craiova stai doar o zi, atunci, poti cumpăra un bilet Baia Mare - Bucuresti, iar la Craiova cobori, mergi la casieria gării si spui că vrei să faci o intrerupere de tren pentru o zi (nu plătesti nimic in plus, va nota pe biletul de calatorie numarul trenului cu care vei merge, asta, ca să îți poti continua calatoria, fără a fi necesar sa iti iei un alt bilet)

Bagaje poti lua, câte vrei, dar aminteste-ti că mai mult de două mâini nu ai. O să iti fie greu, mai ales dacă sunt trenuri cu trepte, desi, pe rute atat de lungi, mă indoiesc.

Dacă nu cumperi bilet din gară. controlorii ti-l dau din tren, la suprapret (asa se procedeaza, scoti din buzunar mai multi bani dacă gara din care ai urcat are casierie. Dacă urci dintr-o haltă (de exemplu) controlorii iti vand bilet la pret normal, nu la suprapret

| melismari explică (pentru floresdemayo):

Eu sunt din Baia Mare și vreau să plec la Craiova dar din câte am văzut se face un schimb la gara din București cu alt tren și de asta am întrebat dacă trebuie să plătesc alt bilet.
Multumesc pentru răspuns!

| floresdemayo a răspuns (pentru melismari):

Nu, nu plătesti in plus, biletul e valabil pana la destinatie, la Craiova.
Multumesc și eu!

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Doar biletul de tren. Nu se plateste in plus pentru bagaj, indiferent cat de mare e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Ți-am văzut întrebările anterioare și sper că nu mergi la tipul de pe net, dacă e un proxenet sau un dubios, te-ai gândit?
Toate fetele care sunt acum pe centură au zis același lucru, mie nu mi se poate întâmpla! Mă iubește!
Nu fii naivă!

https://m.youtube.com/watch?v=UuMJMLuh1ms
https://m.youtube.com/watch?v=kIJvVDKLnv0

| melismari explică (pentru anonim_4396):

A venit el la mine s-a rezolvat, mulțumesc frumos pentru grijă și sfat happy