| AVAAVA a întrebat:

Bună seara tuturor!
Ce părere aveți despre necesitatea formarii unui grup care sa se pregătească pentru anumite situații ipotetice care pot pune în pericol existenta?
In America sunt deja foarte multe persoane care își construiesc buncăre.
Eu nu as merge către acesta prevenire costisitoare. Consider mai adecvata soluția unui grup care sa fie pregătit pentru mai multe situații de criza.
Gen:Cursuri de supraviețuire in padure, munte(cum se aprinde focul, ce ierburi sunt comestibile, construire adăpost, orientare busolă, filtrare apa,...), iar grupul sa fie format din persoane cu diferite cunoștințe și atribuții pe care sa le aplice în funcție de criza pentru a supraviețui.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"AVAAVA : necesitatea formarii unui grup care sa..."

formează tu un grup gen:
"să luptăm impotriva invadatorilor extratereștri"

vezi câți membri (activi) o să ai. De aici va rezulta "necesitatea"

| AVAAVA explică (pentru sierra1):

Necesitatea nu are nici o treaba cu posibilitatea de a se întâmpla.
Un grup care sa acționeze în caz de calamități, foamete, revolte este oricum mai realista decât o invazie extraterestra. Referitor la extratereștri, matematic exista șanse, chiar dacă sunt foarte mici, ca extratereștri sa invadeze pământul, asta nu înseamnă că dacă nimeni nu dorește sa se apere, posibilitatea nu exista.

| sierra1 a răspuns (pentru AVAAVA):

"Necesitatea nu are nici o treaba cu posibilitatea de a se întâmpla"

chiar? ia recitește-ți postarea inițială

"anumite situații IPOTETICE care pot pune în pericol existenta?"

| sierra1 a răspuns (pentru AVAAVA):

"asta nu înseamnă că dacă nimeni nu dorește sa se apere, posibilitatea nu exista."

și incă una: in mod cert nu ințelegi dar te CONTRAZICI singur/ă

hai pa

| AVAAVA explică (pentru sierra1):

"ipotetic" nu înseamnă că nu se poate produce. Este o ipoteza, o posibilitate de a se întâmpla, iar ipoteza legata de o eventuala criza creata de om sau de natura este mult mai probabila decât o invazie extraterestra.
Aceste ipoteze la care ma refer eu s-au mai întâmplat de-a lungul istoriei.Foamete, razboaie, inundati sunt doar câteva mici scenarii din ce s-ar putea întâmpla. Un om pregătit are întotdeauna șansă mai mare de supraviețuire decât un ignorant, cu atât mai mult dacă are și susținere.

| sierra1 a răspuns (pentru AVAAVA):

"ipotetic" nu exclude un eveniment de origine extraterestra așa că din nou te contrazici.

Dar fă tu ce grup de sprijin/inițiativă/inițiere vrei și ne anunți

| AVAAVA explică (pentru sierra1):

Nici nu am afirmat ca exclude posibilitatea unei invazii extraterestre. Am afirmat doar ca sunt șanse foarte mici sa se întâmple.

| sierra1 a răspuns (pentru AVAAVA):

Cinstit vorbind, pare prea complicată pentru tine toată filozofia asta