| SamsungElectronics a întrebat:

Bună seara tuturor

Stau și mă tot gândesc, oare ce se va întâmpla cu lumea asta pe 10 sau chiar 20 de ani, ca numai chestii nasoale sau întâmplat, am auzit de războaie, și chiar sa întâmplat, Rusia a atacat Ucraina și mulți și-au pierdut viața oameni nevinovați, am auzit la televizor prin noiembrie sau decembrie 2019 virusul periculos din China, care se numește coronavirus ( COVID 19 care au murit o grămada de lume, și a ajuns și în România, și de războiul asta dintre Rusia și Ucraina, multă lume a crezut ca va veni și la noi în România, și cine știe sa nu vină nici în zilele de astăzi că după am pus-o rău de tot, și cutremurul asta din Turcia, care au murit zeci de oameni și mulți răniți, în care a fost cutremur și la noi în România.

Doamne ai milă de noi și fereștene de toate chestiile rele care vin peste noi pe neașteptate, gândițiva numai la asta, sa te pui seara la somn și în timp ce dormi sa vină un cutremur foarte mare, și gândeștete cum te trezești în mijlocul nopți, și vezi că se cutremură casa și poate cadea pe tine și te poate omorâ.

Oare ce neașteptaptari vom avea peste nu stiu câți ani?

Imediat vom auzi că ne invadează extratereștrii, numai asta sa mai auzim și suntem gata.

Ce va fi cu lumea asta?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doamne ai milă de noi. Asta este magie albă. De ce nu funcționează. Mișcarea plăcilor tectonice care provoacă cutremurele tot de Dumnezeu a fost creată. Când se ciocnesc miliarde de tone de rocă la 10 km adânecime nu o să țină cont de rugăciunea ta.

| Freya1 a răspuns:

Sunt foarte multe cauze.
Războaiele în general pornesc din cauze politice, economice...Pur și simplu oameni nu se mai înțeleg între ei, nu mai suporta anumite situații, sau vor din din ce in ce mai mult și e gata treaba.

Problema cu clima si cutremurul poate sa fie din cauze naturale, de poluare, încălzire globala sau unele chiar pot fi provocate.Nu trebuie sa fim paranoici, dar te gândești la orce în momentele astea.

Cu virușii e mai complicat un pic, ca nu ai de unde sa ști dacă e un virus creat de cineva și scapat de sub control, sau e un virus normal doar ca foarte contagios ce e normal sa omoare oamenii cu anumite probleme.

| raMLesS a răspuns:

Esti pasarica? Daca te trezeesti si e cutremur ce? Eu am mai prins cutremure si chiar imi plac, daca e sa cada casa, cade nu doar la tine.
Oricum daca e ceva serios, in 3 secunde sari prin geam, dar daca stai la bloc, te bagi foarte frumos la tocul usii, sau pe sub vreo masa, gasesti tu.
Acum daca stai intr-un bloc gata sa cada si esti la etaj, ia-ti o parasuta laughing Sau leaga o funie in casa si daca e sa inceapa sa se zguduie tare, te agati de ea si sari laughing
Pe mine nu ma sperie absolut deloc lucrurile de genul si chiar imi plac, in situatii extreme eu am pulsul normal, intre 60-80 de batai... Si daca e sa vina extraterestrii ce? Traiesti apocalipsa, acum daca nu esti capabil fizic sa te descurci, imi pare rau laughing Experienta pe care am dobandit-o facand sport, lupte, sala, ramane cu mine, de voi nu stiu laughing)

| Freya1 a răspuns (pentru raMLesS):

Da,chiar te ajuta la etajul 5 sa stai sub tocul ușii.O sa rămâi suspendat în aer tu laughing.

Hai sa nu ne amuzam asa tare de lucurile astea, ca mulți au ramas cu traume în urma cutremurului.Multi si-au pierdut familiile în dezastrele astea și chiar nu e palpitant.
În Turcia mor caini căutând copii și oameni sub darmaturi.Iar la noi în 77 se ingropau oameni cu membrele altor oameni ca nu mai aveau ce alege.

| raMLesS a răspuns:

De ce sunt dus cu capul? Ca nu ma sperii? Foarte bine, lumea are nevoie de oameni ca mine.