| buzz_3237 a întrebat:

stiu pe cineva care are restante la intretinere de 1000 de lei. Intrebarea mea este daca se poate scoate la vanzare apartamentul in care aceasta persoana locuieste, si evacuata din acesta.(nu sta cu chirie, este proprietate personala). Multumesc

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca asociatia de proprietari (totul depinde de ei!) da in judecata locatarul rau platnic,(si o poate face foarte usor, fara taxe de proces) in mod sigur o sa castige si lucrurile pot decurge in mod nefericit asa cum ai spus tu! Dar nu pot sa cred ca cineva va lasa sa-i fie vanduta casa si nu va putea face rost de 1000 de lei "din pamant din din piatra seaca" ca sa-si salveze casa.La acesta datorie se adauga penalitatile de intarziere, pentru fiecare luna neplatita, asa ca de fapt datoria aste mult mai mare de atat. De la 5000 de lei in sus, nu mai urmeaza altceva decat vanzarea.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sunt 1000 de lei nu 10000!
Oricum, nu-ţi dă niciun judecător hotărâre pentru evacuare şi scoatere la vânzare pentru datorii dintr-astea mici.
În cel mai rău caz, Asociaţia de proprietari îl poate obliga prin hotărâre judecătorească să plătească eşalonat prin poprire la pensie, salariu, etc. etc. Atât şi nimic mai mult.
Succes.

| cami_5314 a răspuns:

Sa fie evacuata pentru ca are datorii de 10 mil la intretinere? Nu cred. Nu se vinde un apartament care costa cateva mii de euro pentru a recupera o datorie de 10 mil de lei vechi. O sa fie dat in judecata, debransat etc. Pana la evacuare mai e cale lunga... Nu poate nimeni sa scoata apartamentu la vanzare in afara de proprietar fara o hotarare judecatoreasca.