| SORIN2777 a întrebat:

Bună, sunt însărcinată și am concediu medical risc cu avort spontan și sunt angajată doar de o lună...voi fi plătită în medicalul acesta?

4 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Dacă ai continuitate de la un loc anterior de munca, da

| SORIN2777 explică (pentru Emma30555):

Am mai fost angajată 4 luni la această firmă si am avut întrerupt contractul o lună și șefa nu vrea sa ma plătească...Si nu stiu ce ar trebui sa fac?

| Emma30555 a răspuns (pentru SORIN2777):

Nu știu nici eu sigur cum e legea, dar din ce știu, depinde cu ce cod este Medicalul tău, dacă e cu codul 01 boala obisnuinta într adevăr nu se plătește, conform legii trebuie sa ai 6 luni anterior lucrate, dacă codul ar fi 08-sarcina și lăuzie sau 06 - urgente, ar putea sa te plătească conform legii dar tu fiind în primul trimestru bănuiesc ca medicul tău ți a dat medical cu codul 01

| SORIN2777 explică (pentru Emma30555):

Bună, am nevoie de voi care va știți cu așa ceva...Am lucrat la un magazin 4 luni toate bune si frumoase dupa aceste 4 luni mi-am dat lichidarea ca am avut niste probleme timp de o lună în care am revenit am vorbit cu șefa sa ma ia inapoi la lucru doar ca de data asta m-a ținut fără contract ( 3 luni ) chiar la începutul lunii i-am zis ca trebuie sa fac analizele si sa ma angajeze si ea o zis ca nu trebuie ca is angajată si ca fac eu analizele am avut incredere in ea si am zis ca e ok doar ca a venit momentul sa ii cer o adeverință sa merg la medic si atunci s-a dat de gol ca ea nu mi-a facut angajarea si ca nu poate sa imi dea si mi-a facut atunci angajarea pe loc.mi-a dat si adeverința m-am dus la medic si atunci in ziua aia am aflat ca sunt însărcinată și medicul specialist mi-a dat concediu medical ca sunt cu risc de avort spontan și șefa nu vrea sa mi-l plătească e normal așa ceva? Aș putea să îi fac ceva ca m-a ținut 3 luni in care nu am fost angajată? Vreau sa imi dați câteva sfaturi vă mulțumesc mult.