| Radulescu_Nicoleta_1978 a întrebat:

Am aproape 18 ani iar iubitul meu are 28, ne-am certat foarte tare aseară cand ne-am vazut pe motiv că am iesit cu 3 colege si 2 băieți la ceva suc, eu neavând absolut nicio treabă cu niciunul si toata seara mi-am văzut fix de treaba mea. Intr-adevar nu i-am spus că am ieșit cu ei, el fiind ocupat si plecat din tara. Eu i-am spus exact ce a fost cand ne-am intalnit, nu a aflat de la altcineva si am fost foarte sincera ca a fost doar o iesire. Eu nu prea ies de fel, ca nu-mi plac anturajele..insa așa s-a întâmplat atunci. Mi-a luat telefonul la controlat si astea, mi-a zis sa le dau block, eu le-am dat ca nu ma intereseaza si ca era si foarte nervos. Noi pana acum nu ne-am afisat neapărat public, prietenii lui știu că sunt cu mine dar cam atât si suntem de 1 an împreună. Nu am iesit niciodată ca si cuplu prin oras, să mănâncăm si etc pentru ca el a zis ca asteapta sa am o vârstă potrivita si pentru el. Eu niciodata nu am fost 100% convinsă de sentimentele si intențiile lui dar totusi am continuat să vorbim si sa fim impreuna. Într-un fel sau altul..cand am ajuns acasă i-am lăsat mesaj si el a zis ca inca nu stie daca vrea sa mai vorbească cu mine sau nu, ca l-am supărat foarte tare si vom vedea ce va fi. Mie nu-mi place deloc tensiunea asta si am simtit să mă descarc undeva, poate ma ajutati chiar si cu un sfat. Ma scuzați ca am scris așa mult, Va multumesc

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este problema ca ai scris asa mult, doar ai scris ce ai avut de scris si pentru a fi inteles mesajul.

Si acum, problema principala. Da zau asa... nu mai sta sa "te rogi" de el. Adica inteleg ca este gelos si lucruri normale, dar nu este ok sa fie asa. Trebuie sa aiba mai multa incredere in tine. Pana la urma nu stai cu el din obligatie sau ceva. Una dintre cele mai importante lucruri intr-o relatie, este comunicarea. Vorbeste cu el, rezolvati aceste probleme impreuna. Daca vrei o relatie perfecta, o sa ai asta. Spune-i ca nu esti fericita asa (daca nu esti) si el, ca persoana fizica si ca iubit al tau, trebuie sa inteleaga si sa schimbe ceva.

Si cum sa nu iesiti impreuna prin oras si sa nu mancati? Cum adica asteapat varsta potrivita? Pai ce e asta? :/ E cu progres? Cu bara de incarcare? Nu. Trebuie sa iesiti amandoi unde vreti sa nu va intereseze de absolut nimeni in jurul vostru. Sa fiti doar voi doi. Nu trebuie sa "va afisati" in sensul ala. Ci pur si simplu sa faceti ce vreti impreuna, sa iesiti unde vrei, sa stati impreuna cand vreti, nu conteaza lumea din exterior. Va tineti de mana peste tot. Dar ma rog... fiecare are conceptia sa proprie despre o relatie. Conteaza ca conceptia ta sa fie a ta, cea pe care ti-o doresti.

Cum am spus, daca vrei sa se schimbe ceva, schimba ceva. Vorbeste cu el, uneori lumea nu stie cum ne simtim sau ce ne trebuie pana cand nu le zicem. Si nu este problema lor. Pur si simplu invata, fiecare invata. Si daca face tot asa, da-l incolo... o sa vada el ca te-a pierdut dupa. Tu mergi in continuare. Este viata ta si doar a ta. Sigur vrei sa traiesti o viata fericita.

Nu stiu cum as putea sa te ajut mai mult, dar sper ca totul sa fie bine in continuare. Desi stiu ca o sa fie ^_^. Iti doresc o zi buna in continuare.

34 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns (pentru Drimmero):

Ce inseamna femeie matura?

| Drimmero a răspuns (pentru Radulescu_Nicoleta_1978):

Ai grija pe viitor sa nu se ajunga si la altele.

| Drimmero a răspuns (pentru troleibuz):

Sa aiba o gandire care a depasit pubertatea unde zanele, norii roz si unicornii au disparut.

| Christinamiss1 a răspuns:

Relatiile se bazeaza pe sinceritate si respect. Ar trebui sa respecte faptul ca ai iesit cu niste prieteni in oras. Daca ai indoieli in privinta lui, inseamna ca ceva clar nu merge. Cel mai bine ar fi sa pui punct relatiei, deoarece posesivitatea si neîncrederea duc la sfarsitul unei relatii oricum, asa ca de ce sa ti pierzi timpul cand poti sa i pui punct acum?