| SarahQueen025 a întrebat:

Bună, TPU! Am auzit că cică dacă te comporţi ca o piţipoancă, ai mai mulţi prieteni deoarece asta înseamnă să fi,, cool,,. Mie mi se pare cu totul anormal, adică, chiar dacă am vârsta de 11 ani, judec puţin. Piţipoancele sr comportă ca vampele/fufele, nu? Ce e aşa de cool să fi vampă/fufă? Eu, persoanl, o consider o RUŞINE. După cum puteţi vedea în întrebarea anterioară, am aproape aceiaşi problemă. Nu mă place nimeni pentru că sunt ORIGINALĂ? Fără să-mi încurc corzile vocale pentru a vorbi,, cool,,? Pentru că vreau să fiu un copil inocent, pentru că pe la 20-25 de ani trebuie să te comporți aşa? Pentru că sunt genul de fată timidă şi ciudată, la care vine o colegă (nu prietenă, nu am una) şi o întreabă:
-Ce faci?
-Bine, tu?
-Bine.
Şi apoi pleacă spunându-mi,, Okey, pa, mă plictiseşti,,? Vreau un sfat, credeți că e okey să rămân naturală şi simplă? Sau o fată sofisticată? Vreau doar un sfat.
Mulţumesc, pa, pa.
starFUNDAstar

9 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Raspunsul e in intrebarea ta. La 11 ani ar trebui, da, sa te comporti ca un copil. Nu ar trebui nici macar sa-ti faci probleme de felul asta, de fapt, la orice varsta, trebuie sa te comporti asa cum esti tu, fara sa tii seama de "trend", sau ce inseamna, vremelnic, sa fii cool. Pentru ca, orice incercare de imitare a unui comportament la moda se simte, vei lasa impresia de falsitate si superficialitate. La 11 ani, orice incercare de a parea o fata sofisticata e ridicola. Bucura-te de copilarie, joaca-te, citeste, invata, fiecare varsta are menirea ei in dezvoltarea personala, nu incerca sa arzi etapele, nu se mai intorc. Peste cativa ani o sa regreti timpul pierdut cu dilemele astea penibile.

| Drimmero a răspuns:

'Fata sofisticata' inseamna pitipoanca?

Doar baietii fara minte le cauta,, noi barbatii fugim de asa specimene.

| Caro34 a răspuns:

La 11 anisori, fii naturala si ramai asa mereu. Invata cat mai multe lucruri noi si frumoase, cauta compania oamenilor de valoare, cu realizari remarcabile, citeste mult, comporta-te frumos cu toti oamenii, nu conteaza cine sunt ei, fii o binecuvantare in orice loc si cauta prietenia adevarata si nu cea din interes. Fa-ti un jurnal personal, scrie in el tot ceea ce e frumos din ziua sau sapt. ta si reciteste-l din cand in cand. Nu trebuie sa scrii chestii super iesite din comun, ci lucrurile de suflet, restul sunt banalitati. Pretuieste-ti corpul mereu si fii tare intotdeauna! Nu te lasa batjocorita de orice individ, ci ai rabdare! Niciodata nu am avut "prieteni" multi, dar cei pe care i-am avut au fost cei mai buni, cu / langa ei m-am desavarsit! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca-i bine sa fii "sofisticata", dar asta nu inseamna neaparat ca esti si o "pitipoanca". Inocenta? Draga mea, inocenta e cam plictisitoare.Nimeni nu te pune sa fii o tarfa, dar ar cam trebui sa fii mai sociabila.

| Raniaa a răspuns:

2 lipsesc de pe site şi au aparut întrebări din ce in ce mai interesante laughing
În primul rând vampă înseamnă o femeie fatală. Fii tu! Nu trebuie să te transformi/ să imiți pe nimeni pentru a fi plăcută. Doar fii tu!

| Raniaa a răspuns (pentru Raniaa):

2 ani, emoții astea laughing

| Yon1470 a răspuns:

Trebuie sa stii sa te faci placuta, daca vrei sa ai prieteni si sa fii tu insuti si cu bun simt.

| nhhv a răspuns:

Nu, draga mea, nu e ok să ai un astfel de comportament doar ca să pari mișto. Nu te lăsa influențată de efectul de turmă, că nu e ok. Dacă faci asta nu vei fii decât o altă oaie din acea turmă despre care-ți ziceam. La 11 ani ar trebui să te preocupe altceva. Rămâi tu, rămâi originală, rămâi naturală. Ai o vârstă foarte fragedă și te poți lăsa influențată foarte ușor, dar nu o face, draga mea. Lasă-i pe ei să fie cum vor, iar tu fii... tu.

| Georgiana199306 a răspuns:

Buna. In ziua de azi, una dintre cele mai mari provocari in viata este sa fii tu insuti, intr-o lume care incearca sa te faca precum toti ceilalti. Nu-ti face probleme de cum te percep cei din jurul tau, la varsta ta preocupa-te de lucruri care iti fac tie placere, invata, descopera lucruri noi. Renunta la ceea ce nu ti se potriveste, mai tarziu o sa ti dai seama ca nu ai pierdut nimic, decat sa stai pe langa niste persoane doar pentru a fi in randul lor, nu este decat o pierdere de timp, cine te place, te va placea asa cum esti tu, autentica. Asa ca, capul sus, nu te simti exclusa doar pentru ca esti diferita. Nu e nimic rau in a fi diferit sau uneori un pic mai "ciudat" decat altii. Asta te face special.