| BiancaDenisa a întrebat:

Am nevoie de un raspuns cat mai rapid!
Vreau sa trimit prin posta un pachet (din Timisoara in Ineu - oras in apropiere de Arad).V-as ruga sa-mi spuneti pasii care trebuie urmati happy
Ce e nevoie sa scrie pe pachet, cum trebuie sa fie ambalat si daca stiti cumva sa-mi spuneti si preturile, si ce inseamna colete neprioritare si cu confirmare de primire? Am nevoie urgent de ajutor!

1 răspuns:
| Kaℓi a răspuns:

- Cauti o cutie de carton tare, de dimensiune potrivita;
- Asezi continutul astfel incat sa fie bine fixat, eventual umpli golurile cu ziare mototolite, de exemplu;
- Inchizi bine cutia, o invelesti in hartie, o legi cu sfoara pe care o fixezi cu banda adeziva, cel putin peste nod;
- Pe partea de sus scrii, in centru, adresa destinatarului - citet, eventual cu majuscule, eventual cu un marker. Nu uita codul postal!;
- Intr-unul din colturi, pe aceeasi fata a pachetului, treci adresa expeditorului, cu scris mai mic insa la fel, adresa completa, cod postal etc;
- In alt colt treci "Contine:...; valoare:..." (carti, textile, diverse etc, iar valoarea e bine sa nu o pui foarte mare, daca e o expediere simpla, pentru ca influenteaza pretul de transport). Eventual, lasi asta de completat la oficiul postal. Acolo pachetul o sa fie cantarit si vei plati o suma in functie de greutate si valoarea continutului, in jur de 10-20 lei pentru un colet normal cu o valoare mica. Daca trimiti ceva pretios, cred ca e o alta procedura, "colet cu valoare".