| Nyya a întrebat:

Am o intrebare, in special pentru baieti. Ce parere aveti de fetele mai mici de statura?
Eu sunt cam mica si ma simt complexata de acest lucru. Se fac si glume destul de enervante si repetate asupra acestui lucru si a inceput sa ma deranjeze cu adevarat.

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu ma pot abtine sa necajesc femeile micute de statura hehe, ma rog, oi fi eu mai sarit. Oricum imi plac fetele micute, dar mna fiecare cu nebuniile sale.Eu am mai multe pe cap, dar per total nu imi pasa daca e mica mare, imi pasa sa aiba ceva in cap tongue oricum sigur mai cresti banuiesc ca esti la pubertate 14 15 ani xD

| RAY a răspuns:

Personal mie imi plac fetele de inaltime mica

| Drimmero a răspuns:

Le ador, le prefer pe ele de foarte multe ori.

| LoveSleep a răspuns:

Depinde pe cine întrebi. Și câți ani are. În general, oamenii care trec de 20-22 de ani și de 95iq, au părerile formate pe întreg. Degeaba întrebi ce părere avem despre fetele mici de statură, când colega ta de bancă de 1, 55 tocmai și-a luat masterul în filozofie și doctoratul în psihologie, iar tu de 1, 60, abia treci clasa. Gândește-te la preferințele oamenilor ca la o sticlă de 2 litri. Apa simbolizează calitățile pe care toți le căutăm la cineva. Sticla e gradată și când apa trece de 1, 5l începe să ne placă de persoana respectivă, sau să fim plăcuți de persoana respectivă. Calitățile astea sunt puse în mici pahare cu apă. Unele pline, altele cu foarte puțină apă. Tu ai un pahar plin cu frumusețe, unul pe jumătate cu inteligență și altul cu foarte puțin simț al umorului. Împreună, turnate în sticlă, fac cam 1, 6 litri. Deci ești plăcută de persoana respectivă.
Dacă vrei să crești pe partea asta, dacă vrei să scapi de complexe, trebuie să fii conștientă de ele și de cât de mult contribuie ele la umplerea sticlei ăleia. Dacă nu arati bine, încearcă să te bazezi pe alt pahar ca să umpli cât mai mult din sticlă. Dacă ești amuzantă, bazează-te pe asta, dacă ești frumoasă sau amuzantă, la fel. Nu rămâne fixată pe o idee (sau pe un defect) și resemnată că asta e tot ce poți să oferi.

Și n-o mai asculta pe tipa cu iepurași la profil. Nu știe ce vorbește.
"Oamenii isi bat joc de tine si daca esti prea inalt, iar daca nu de inaltime, atunci de alte aspecte."
De fapt, oamenii își bat joc de "alte aspecte" prin intermediul defectelor pe care le ai la vedere. "Defecte" mult spus.
Am făcut 12 ani de școală și nu am întâlnit o singură dată o persoană de care majoritatea să-și bată joc și să nu o merite.
Dacă făcea cineva vreo glumă despre mine și era bună, râdeam mai mult decât el. Oamenii preferă să exploateze nesiguranța, anxietatea și complexele. Tu decizi cât îi lași să o facă.

Dacă te oftici la o glumă neînsemnată despre înălțime, ești mult, mult sub nivelul la care ai putea fi să îmi placi, sau să am o părere despre tine. Ai la descriere "din Japonia" și ai răspunsuri de zici că ai 14 ani. (sper că nu ești din 2000 cum ai zis)
Îți dai seama că dacă ai 18 ani, nu asta preferă băieții, nu? Și dacă te resping, nu e din cauza fizicului. Sau e, dar asta doar pentru că nu găsesc altceva la tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

"Oamenii preferă să exploateze nesiguranța, anxietatea și complexele."
De când expluateaza doar nesigurantã, de ce ar ataca pe cineva care este mai prejos decât ei? Oamenii expluateaza si ataca cu glume si superioritatea/increderea altora.

o fac cu cap atunci când e legat de personalitate si cât duce capul, dar si atunci prea putini spun pe fatã, si de cele mai multe ori o fac pentru a ajuta.
Dacã se leaga de inaltimea cuiva sau aspecte care nu se pot schimba, atunci este doar fricã, ea are ceva special o fac din frica si o trag in jos. Banuiesc ca este frumusetea/formele, adicã siguranta/increderea ei, altfel nu vad de ce ar face-o, poate doar daca au un iq sub nivelul marii si nu au preferinte astfel dar nici asta nu e o scuzã.

| BlackRose03 a răspuns:

Fetele scunde sunt cele mai dragute tongue
La baieti inaltimea este o problema, nu la fete.
Sigur, fiind inalta ai mai multe avantaje, dar daca esti mai mica de statura nu este nicio problema.
Cea mai frumoasa fata de la mine din clasa este scunda(avand 1.50),dar acest fapt o avantajeaza, fiind considerata draguta de catre baieti.Dar colegii tot fac glume proaste pe seama ei.Asta nu inseamna ca statura ei o face mai putin atractiva fizic decat ar fi fost daca era inalta.
Oamenii isi bat joc de tine si daca esti prea inalt, iar daca nu de inaltime, atunci de alte aspecte.Nu te ingrijora, nu este nimic in neregula cu tine, ceilalti gasesc inaltimea ta drept un motiv sa te judece, desi inaltimea posibil nu are vreo relevanta in cazul tau.
Daca fac glume proaste pe seama ta din cauza acestui fapt nu inseamna ca este un dezavantaj.
Dimpotriva, eu cred va fetele scunde sunt mai dragute. Asta prinde si la baieti.
Nu merita sa fi complexata pentru ceva atat de neansemnat.

| LoveSleep a răspuns (pentru BlackRose03):

N-am mai văzut atât de mult cancer la un loc de când s-a terminat True Blood.

Cică "La baieti inaltimea este o problema, nu la fete."

Vezi că te-a sunat Mary Wollstonecraft și a zis că își vrea glumele înapoi.
Probabil ai maxim 14 ani, deci o să explic pe înțelesul tău. Ești în urmă. Tu ești prin 1930-40.
De când am renunțat să mai batem femeile, (singurul loc unde era nevoie de forță fizică, de când au murit mamuții și nu mai aveam ce vâna) nu prea e nevoie ca bărbații să fie înalți și bine făcuți. E de ajuns să aibă BMW.
Dacă cumva nu crezi asta, lasă-mă să te asigur că nu se pune problema de băiat sau fată, e aiurea să fii mic de înălțime. Arați mai mult ca un cățeluș și mai puțin ca ceva ce ți-ar face sufletul viitor feminist să tresară. Deci, poți începe să te stresezi că ai 1, 40.

| Piticu123321 a răspuns:

Salut, sunt baiat. Parerea mea sincera este ca de a rade de aparentele fizice ale altei persoane este ceva trivial si lipsit de respect, nimeni nu este perfect. Intorcandu-ma la intrebarea ta, da, imi plac fetele mai mici de statura, adica serios, sunt cute. Cat timp tu esti impacata cu corpul tau, totul este bine, si daca te temi ca baietii nu te plac, amintesteti asta: nu poate fi doar un baiat (eu spre exemplu) caruia sa ii placa piticutele. Bafta la dat comebackuri la glumele rautacioase si la cautat baieti de 1.80 care vor o piticuta, eu spre exemplu cunosc gramadawinking.