| anonim_4396 a întrebat:

Buna TpU.
Am o intrebare pentru baieti. Cum ati reactiona daca iubita voastra s-ar îmbraca mereu provocator?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O trimit in jungla sa se imbrace cu frunze de palmier.

| RAY a răspuns:

As merge cu ea la preot sa scoata satana din ea, este roaba mea nu a altora

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

rolling on the floor lol

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e de ras, pacat ca nu stai in arabia saudita sau iran

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Și unde scrie în Biblie că soția este roaba soțului? happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea. Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva. (1 Timotei 2, 11-13)

Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat. Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat. (1 Corinteni 11, 8-9)
https://dumnezeuesteimaginar.blogspot.com/......l-lui.html
Sunt multe alte exemple pe care le putem găsi in Biblie:

· În Matei 25:1 Iisus spune: "În acel timp, regatul raiului va fi ca zece virgine care și-au luat lămpile și au ieșit să-l cunoască pe mire."
· În Ioan 20:17 Iisus îi spune Mariei: "Nu mă atinge: pentru că încă nu am urcat la Tatăl meu", ca și cum atingerea unei femei este cumva improprie, dar câteva versete mai incolo, este fericit când Toma îl atinge.
· În Geneza Capitolul 3, Dumnezeu o pedepsește pe Eva și pe toate femeile pentru mii de ani cu durere mult crescută în timpul nașterii. Nici o durere de acest tip nu este dată lui Adam
· În Efiseni 5:22-24 găsim asta: "Soții, supuneți-vă soților voștri precum în fața Domnului. Pentru că soțul este capul femeii cum Iisus este capul bisericii, trupul lui, căruia îi este Salvator. Cum Biserica i se închină lui Iisus, așa și soțiile ar trebui să li se inchine soților în orice".
· În 1 Petru 3:7 găsim: "Soți, în același fel fiți buni când trăiți cu soțiile, tratați-le cu respect ca fiind partenerul mai slab și în calitate de moștenitori ai cadoului grațios al vieții, ca nimic sa nu vă perturbe rugăciunile".
· În 1 Ioan 2:13, Ioan scrie, "Scriu vouă, taților, pentru că voi l-ați cunoscut de la inceput. Vă scriu vouă, tineri bărbați, pentru că l-ați învins pe cel rău. Vă scriu vouă, dragi copii, pentru că l-ați cunoscut pe Tatăl". Nimic despre femei.
· Și așa mai departe. Sunt foarte multe alte exemple pe tot parcursul vechiului și noului testament.

mai largi ale misoginiei:
Există exemple mai largi de misoginism care sunt foarte evidente în Biblie:
· E vreun discipol de-al lui Iisus femeie? Nu.
· E vreunul dintre bătrânii din cartea Revelației femeie? Nu.
· E vreo carte din Biblie scrisă de femei? Nu.
· Etc.
Dumnezeu, s-ar părea, nu vrea nimic a face cu femeile.
Luați aminte că misoginia Bibliei a afectat societatea de secole încoace. Constituția Statelor Unite, de exemplu, a fost scrisă special ca să respingă drepturile femeii. Femeile nici măcar nu puteau vota în Statele Unite până în 1920, iar chiar și așa numai după decenii de luptă în mișcarea femeilor sufragete.
Dacă te gândești, vei realiza că e ceva foarte ciudat în toată această situație. În ciuda faptului că Biblia ar trebui să fie cuvântul etern al lui Dumnezeu, ființele umane moderne resping acest sexism. Ființele umane moderne îl resping complet pe Dumnezeu:
· Facem femeile CEO în corporații majore.
· Alegem femeile în funcții guvernamentale înalte.
· Alegem femeile ca președinți ai universităților,
· Ne umplem școlile cu profesoare.
· Lăsăm femeile să vorbească liber în Biserică.
Această contradicție ar trebui să fie evidentă. Nu există ambiguitate. Facem asta în contradicție directă cu Legea lui Dumnezeu pentru că știm că acest Dumnezeu și cuvântul său etern sunt total anapoda. Știm că este imaginar.
Dacă Dumnezeu iși face timp să scrie și să publice această carte, cuvantul lui, de ce conține atâtea probleme?
· De ce nu ne uimește fiecare pagină din Biblie cu înțelepciunile și cu sclipirile ei geniale?
· De ce conține Biblia atât de mult nonsens, sau în cazul de față, bigotism?
· De ce creștinii trebuie în mod constant să justifice, raționalizeze și să scuze Biblia? În acest caz, găsim mulți creștini contemporani care încearcă să apare un Dumnezeu care în mod evident urăște femeile pe multe nivele.
Pentru orice observatorneutru, motivul pentru care există sexism în Biblie este foarte ușor de înțeles: Biblia nu a fost scrisă de un atotiubitor, atotștiutor, complet iluminat zeu. A fost scrisă de oameni primitivi care erau în mod evident sexiști. Uitași-vă la felul în care oamenii din țări primitive precum Afghanistan tratează astăzi femeile. Aceștia sunt genul de oameni care au scris Biblia.

Și cu toții o știm – creștini și necreștini deopotrivă. Motivul pentru care societățile moderne resping sexismul este faptul că știm cu toții că sexismul Bibliei este total greșit și contradictoriu. Aceeași situație o vedem când creștinii au de a face cu sclavia din Biblie. Creștinii și necreștinii deopotrivă resping aceste învățături pentru că sunt evident greșite. Ceea ce e foarte ciudat este faptul că, deși resping pe deplin aceste părți din Biblie, creștinii susțin că alte părți ale Bibliei sunt cuvântul lui Dumnezeu. Sunt orbi la contradicția clară din cauza iluziei lor profunde.
Odată ce treci de iluzie, totul este clar: Dumnezeu este imaginar.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar in Biblie nu scrie oare ca sotia sa fie supusa sotului ei?
Nu stiu de chestia cu roaba si cine a spus-o eu zic ce imi amintesc din Biblie.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Supunerea din dragoste nu înseamnă robie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde unde. Daca asta s-ar intampla doar cu mine... asta este, nu ma deranjeaza. Si as spera ca nici pe ea dupa laughing

| Mosotti a răspuns:

In nicu un fel, m-as bucura daca ei asa ii place.

| Sofer a răspuns:

Nicio reacție. Mie asa îmi place sa o vad zilnic.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Fetele care se imbraca provocator o fac deoarece au o anumita frustrare sau neimplinire si nu prea m-as lega eu de fete frustrate. Prefer fetele care au incredere in ele suficient incat sa nu simta nevoia sa faca poze provocatoare sau sa se imbrace provocator

| siriusblack98 a răspuns:

Daca s-ar imbraca zilnic de parca se pregateste pentru centura atunci am avea de discutat zic eu. Iti zic ca si tie astfel de gesturi ti s-ar parea usor deplasate la un moment dat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea mi-ar conveni că ar atrage multe priviri, mai răruț ca i mai drăguț așa da.

| Jus7t a răspuns:

Poate să se îmbrace și să facă ce vrea, e viața ei, însă există consecințe în funcție de ce decizii face.

Să se îmbrace MEREU mi se pare exagerat, orice trebuie făcut în moderație, dacă se îmbracă mereu așa înseamnă că are nevoie de atenție excesivă, că are o problemă psihologică, caută atenție, validare și/sau vrea să obțină ceva îmbracandu-se așa.

Nu aș sta cu așa tipă dacă aș ști că face asta.