| Ella50 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat.big grin. Eu vreau sa merg la profilul stiinte ale naturii sa ma fac doctor, dar mie teama ca acolo nu voi putea face fata ..am auzit ca e ff greu.dai bacu` la matee x-(. cu chimia si biologie le am (am 10 media) da` la mate si fizica sunt praf laughing). Eu vreau sa merg si la filologie pentru. ca am auzit ca e mai misto acolo e mai usor si nu dai bacu la mate. Ce ma sfatuiti sa fac ..sa ma duc la stiinte ale naturii sau la filo`? Unde e mai bine`? big grin

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu sunt la profilul asta si nu mi se pare greu, e cel mai ok dupa parerea mea. Faci mai mult mate, bio, chimie si fizica dar tot ce conteaza e sa ai profesori buni care sa stie cum sa-ti predea pentru ca materia este intr-adevar grea.Fizica e grea mai ales in clasa a 10-11 dar nu ai nevoie de ea laughing nu se da la medicina.Iar la bac trebuie sa-ti alegi o singura materie dintre bio, chimie si fizica... dintre care la bio iti alegi ori din clasele 9-10 ori 11-12, iar la chimie iti alegi ori chimie organica( clasele 10-11) ori anorganica(clasele 9-12) deci nu e multa materie.
La filologie nu se merita sa mergi pentru ca nu ai multe optiuni la facultate, iar liceul o sa fie o plictiseala totala, se fac numai materii neimportante acolo.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Poti mergi la medicina si de la filologie!
Dar va trebui sa inveti extrem de mult in clasa a 12-a, avand in vedere ca nu se aprofundeaza anatomia si fiziologia omului la filologie.
Va trebui in clasa a 12-a sa te pregatesti atat pentru BAC cat si pentru admiterea la facultatea de medicina!

| Zuzuuu a răspuns:

Buna.
Avem o poveste asemanatoare happy sunt la stiinte ale naturii nu.mi place fizica matematica si chimia m.am gandit sa dau la medicina desi este destul de greu am vrut sa-mi mut profilu' sa ma duc la uman la filo pentru ca asa cum spuneai si tu este mai usor.
Totul depinde de tine matematica si fizica se pot invata crede.ma atata timp cat iti doresti asta.
Profilu de stiinte ale naturii este unul bun si iti poti alege destule meserii in cazul in care te vei razgandi cu medicina. succes in luarea deciziei:*