| Fataaiaanonima4567 a întrebat:

Buna TPU. Am și eu o întrebare:Cum e sa fii șefa clasei? Întreb asta deoarece majoritatea prietenelor mele vor să mă aleagă iar eu nu știu ce să zic. Ce trebuie sa fac? Vreau sa spun câteva calități de ale mele.: Uneori sunt timidă, alteori nu, dar da, nu sunt o fire prea băgăcioasă decat uneori, învăț destul de bine, gen a 5 a la premii mai exact prima la premiul al 2 lea. Stiu cum sa preiau liniștea. Ce e nașpa în a fi șeful clasei și ce e fain? Ce atribuții am? Trec a 6 a(:. Mulțumesc, vreau răspunsuri pana mâine.

4 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu e mare scofală, e mai mult ceva simbolic. Depinde și de diriginte pentru că unii vor vrea (probabil) să le spui dacă fac colegii vreo prostie în pauză (se suie de catedră, dărâmă ușa, rup draperiile, demolează clasa). Aici depinde de diriginte deci ar fi bine să discuți cu el/ea.

| Fataaiaanonima4567 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Diriginta sigur nu ar avea vreo problema. Dar mă descurc daca e cu 18 copii)

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Ca sa fii sefa clasei trebuie sa fii autoritara, dacă ești timida nu o să-ți meargă.

| Fataaiaanonima4567 explică (pentru Sisiwieuc9):

Am înțeles, eu cred că m-aș descurca pentru că am doar unele momente cand sunt mai timida, nu chiar timidă, cuminte. Dar mereu sunt curajoasa și îndrăznesc să zic ceva.