| ralucaralu a întrebat:

Ce calitati trebuie sa am ca sefa a clasei? Ce ar trebui sa fac?

10 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Seful clasei trebuie sa fie cineva pe care il plac majoritatea colegilor, sa nu fie un tocilar dar nici elevul cu cele mai multe probleme de invatatura si comportament.Trebuie sa stie sa vorbeasca si sa aiba curaj ca sa poata discuta in numele clasei cu profesorii, directorul etc. Sa aiba idei, sa fie responsabil, sa se inteleaga bine cu toti din clasa si sa fie un adevarat lider. Sa aiba credibilitate in fata profilor si sa fie o persoana cu care se poate discuta. Se implice mai mult la nivel de scoala, unde isi reprezinta clasa si colegii; reprezinta vocea elevilor clasei respective in consiliu; propune si organizeaza impreuna cu dirigintele diferite sctivitati cu elevii fie la nivelul scolii, fie al clasei, strange banii, scrie liste etc.

| Jadis a răspuns:

Deci, noi aveam sefa a clasei si nu o suportam. Noi suntem cea mai rea clasa si nu ne place sa avem sef/a. Daca faceam prostii (ceea ce se intampla zilnic) sefa clasei repede ne spunea la diriga. Si noi o uram pentru ca nu tinea cu noi. Deci nu vrei sa ajungi ca ea. Deci singurul lucru e sa nu fi paraciosa...Ca no, deci nu vrei sa ajungi sa te urasca colegii. Si deci ce calitati? Fii tu insati si arata-i dirigintei ca esti perfecta pentru sefa clasei si sustine-ti colegii cei mai important. Ca noi am refuzat sa avem sefa a clasei. No deci cam atat big grin.

| aaaa12345 a răspuns:

1.Sa fii destept_a
2.Sa ii placa doamnei de taine si colegilor

| ANAANAklhnkln a răspuns:

1)daca vrei sa devii sefa a clasei mai bine nu
2)daca esti deja, iti voi spune cum e la noi:
-sa schimbi sacu de gunoi zilnic:p
-sa aduci creta sau markere mereu
-sa strangi banii pentru manuale, culegeri etc.
-si alte consecinte nasoale, cum ar fi sa raspunzi in numele clasei pentru cine stie ce porcarii ati facut
Deci mai bine nuwinking
funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui sa nu vorbesti in timip ce alti copi vorbesc si, tu sa stai cuminte in banca si saii scrii pe cei care vorbesc si nu stau in bancalor.

| fallsHD a răspuns:

Sa fii o tocilara si sa-i parasti pe toti, 1337.

| ZeWsSs a răspuns:

Sa te dai bine pe langa dirigginte si sa ai note cat mai bune, cel putin la noi in clasa asa e

| anonim_1658 a răspuns:

La mine in clasa conteaza sa fi mai tare in gura adica sa tip la ce care nu stau cuminti

| Andrushhh a răspuns:

Si eu sunt sefa la mine in clasa (tin sa precizez ca nu am fost alesa de diriginte ci de colegii mei 3 ani la rand). Pai in primul rand eu sunt prima din clasa la invatatura, desi nu cred ca asta i-a influentat pe colegii mei sa ma aleaga (in fine), cand trebuie sa iau decizii ma consult cu bunii mei colegi, nu spun ce vreau eu ca apoi se supara pe mine, cand e vreun conflict in clasa intervin si incerc sa linistesc colegii fara sa ii jignesc (trebuie sa ai multa rabdare), indeplinesc foarte bine sarcinile pe care mi le dau profesorii (liste, fise s. a. m. d.) si incerc sa fiu draguta cu toata lumea si sa nu intru prea des in conflicte. Mai tin sa precizez ca la mine in clasa eu nu am treaba cu paratul, nu raspund eu de toate porcariile pe care le fac colegii mei (desigur ca daca sunt si eu implicata nu am cum sa nu raspund) si nu fac eu pe elevul de serviciu. Acum la scoala ta nu stiu care sunt indatoririle unui sef de clasa, dar pana la urma trebuie sa fi deschis, rabdator si chiar sa te implici, nu sa tratezi cu indiferenta. Sper ca te-am ajutat.

| maya18 a răspuns:

Si eu is sefa clasei de anul asta...
inainte aveam o sefa care para pe toata lumea orice facea...
da mie cel putin mi-a folosit raspunsurile laughing