| Mara1234510 a întrebat:

Buna, TPU! Am si eu o intrebare mai ciudata...nu stiu daca are legatura cu categoria, dar chiar nu stiu ce alta categorie sa aleg. Exista un anume truc ca sa afli ce sex urmeaza sa aiba copilul din burta unei femei. Probabil unii dintre voi ati auzit de el, dar pentru cei care n-au auzit o sa va explic. Deci se ia o verigheta si se leaga de ata si se tine deasupra burtii femeii si daca se misca intr-o anume directie atunci e fata, daca se misca in alta atunci e baiat. Asa, si acum cativa ani o prietena a mamei i-a facut unei alte prietene trucul asta, dar a folosit verigheta mamei si i-a iesit ca o sa aiba o fata. Culmea e ca acel copil a fost baiat si a si murit la nastere. La cativa ani dupa ce s-a intamplat evenimentul mama a suferit anumite necazuri, printre care si un divort. Intrebarea mea este, este posibil ca acele necazuri sa fie cauzate de faptul ca prietena aceea a folosit verigheta mamei si copilul acela pentru care a folosit a murit? Rog seriozitate.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil!
Si mie mi-au facut trucul cu verigheta, pentru ambii copii si sunt ditamai oamenii in ziua de azi. La fel si mamei si surorilor mele si prietenelor mele, asa cum se amuzau oamenii acum 30-40 de ani si chiar mai mult.

Pe vremuri, cand nu exista aparatura atat de performanta ca aceste sonograme si ecografe, lumea facea trucul cu verigheta sau sarea, pusa in cap, fara ca femeia sa vada, si observau unde duce ea mana, la gura sau nas, insemnanad fata sau baiat.
Deci, aceste trucuri nu sunt magie neagra sau blesteme!
Copilulasul care a murit la nastere era un copil foarte bolnav.
Necazurile mamei tale au fost de alta natura nu din cauza unui truc nevinovat. Mama ta ar trebui sa fie cosntienta de ele nu sa dea vina pe un lucru inofensiv.
Divortul ei de exemplu este vina ambilor soti, nu a unui truc sau altceva. oamenii aiu decizii ca asa vor, nu ca vor altii.

| Freya1 a răspuns:

Nu are nici o treaba din perspectiva mea.Lucurile astea sunt niște prostii inventate de oameni de pe timpuri pentru ca pe atunci nu erau atatia medici și ecografi. Uneori functioneaza alteori nu, dar nici de cum nu e vreun blestem.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai nevoie de ajutor specializat, nu stiu daca la psihiatrie trateaza deochiuri da' e un inceput.

| mastadont a răspuns:

Toată treaba cu verigheta e o aberație care nu avut nici efecte pozitive și nici negative asupra copilului sau a mamei. Sexul copilului se poate afla doar printr-o ecografie la nivelul uterului, toate celelalte așa-zis trucuri sunt doar niște aberații fără nici-un sens.

| Anuket a răspuns:

Nu are legătură, n-a făcut vrăji.