| Mymiii a întrebat:

TPU! As vrea foarte mult sa invat engleza intr-un timp cat mai scurt dar situatia si timpul nu imi permit sa apelez la un profesor... Dati-mi niste sfaturi. Voi cum ati invatat engleza? Chiar functioneaza daca te uiti la filme fara subtitrare si citesti mult? ....Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Functioneaza si cititul si uitatul la filme, doar ca nu e suficient. Asta poti sa faci ca distractie, dar ca sa inveti engleza, descarca tutoriale de pe net (sau cumpara-ti carti) si fa urmatoarele doua chestii:
1. realizeaza-ti un vocabular in care sa treci toate cuvintele necunoscute, cu traducerea lor. In fiecare zi trece acolo macar 30 de cuvinte, citeste-le de 10-15 ori cu maxima atentie, apoi scrie-le pe biletele in romana, amesteca biletelele, trage pe rand cate un biletel si scrie alaturi traducerae in engleza. fa asta pana nu ai nici o greseala.
2. In fiecare zi rezolva macar o ora exercitii de gramatica si voculabular in limba engleza. Fara astea, nu vei sti niciodata suficienta engleza. Important este sa nu lenevesti si sa faci pauze aiurea. In nici o zi nu esti prea ocupat daca vrei cu adevarat sa lucrezi 2-3 ore.

| RaduHD a răspuns:

Uita-te pe sport.ro la fiecare show de wresting si ai sa vezi ca, comenatatorii romani traduc tot ce spun luptatorii (Eu asa am invatat in mare) + mai apucate si de jucat jocuri pe PC(cu poveste) dupa care te folosesti de un dictionar sau google translate pentru a verifica fiecare cuvant pe care nu il cunosti. Un profesor de scoala nu o sa te ajute prea mult.