| Lulupana1234 a întrebat:

Buna TPU,as vrea sa împărtășesc cu voi frica inexplicabilă pentru insecte,voi de ce insecte va este frica,cum a apărut această frica în viața voastră,ce alte frici mai aveți,...?
Fobia nea a apărut în copilărie când mi-a intrat o albina pe mâneca bluzei,mama se tot întrebă de ce plâng,așa a început iadul.
Acum nu îmi mai este frica de fluturi ceea ce m-a surprins pentru că înainte fugeam de ei mâncând pământul,și nu doar de fluturi ci și de gândaci puturoși,libelule,viespi,cicori,gândaci mari care zboară,păienjeni cu aripi care dansează (era un paian in baie pe perete care avea aripi și se bălăngănea în stânga și în dreapta) lăcuste,viermi,acele omizi uriașe și galbene, ...etc.Vara este un coșmar iar părinții mei nu înțeleg de ce îmi este atât de frica de acele insecte minuscule având în vedere că mamei mele îi este frica de șopârle iar mătușii mele de fulgere(iubesc fulgerele!)

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tot de albine de-si le admir, dar sa stii ca alea care fug dupa tine sunt viespile, albinele sunt mai nervoase toamna dar asa vara nu prea, sunt atrase de mirosuri sau de culoare

| Violleta2022 a răspuns:

De insecte si gandaci nu mi-a fost niciodata frica, doar de paianjeni veninosi si serpi, care sunt un adevarat pericol de moarte pe aici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In copilarie imi era frica si mie de insecte. Mergeam la curte si ma oripilam de bazaitul lor, vedeam peste tot albine, viespii, bondari, muste, sclepti, tantari, gandaci, paianjeni, etc.
Intre timp m-au muscat cateva viespii, furnici, milioane de tantari si alte chestii de insectar, si am vazut ca nu e mare lucru. De paianjeni ma temeam foarte tare, pana cand am realizat ca sunt in calea viselor mele (masini vechi, garaje, renovari). Nici acum nu ma bucur cand ajunge cate unul de ala verde, de 3cm pe mine, uneori am si convulsii cand realizez ca sunt pe mine rolling on the floor
Dar nu o sa stau doar in casa de frica lor.
Ma feresc de situatiile cu adevarat periculoase, si imi pastrez calmul cand trece o insecta random pe langa mine.
Mai folosesc si spray de insecte, cand sunt pe la garaj si am 20 de paianjeni si cate o viespie din cand in cand. Daca se bazaie aproape de mine, nu pot ignora; si nu de frica, dar consider ca e riscul sa se puna pe haine fara sa stiu, si sa ma muste mai tarziu (asa am fost muscat de obicei).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am stat o zi întreaga la muncă cu un gândac in ureche și cum am ieșit de la muncă m-am dus direct la spital imediat apoi doctorul mila scos cu un tub misa unflase toată falca și simțeam că-mi sparge timpanul cu acel tub cu aer si o oră sa chinuit să-l Scoată și când la scos la scos pe bucăți... Nai vrea sa ști...

| Lulupana1234 explică (pentru anonim_4396):

Vai,groaznic,bine că ați scos-o!

| Miaomg a răspuns:

AM EXACT ACEAȘI PROBLEMĂ. JUR
AM APROAPE 19 ANI ȘI AM PĂȚIT ACELAȘI LUCRU CU O ALBINĂ. Era toamnă și se scotea mustul din butoi să de ducă în beci. Țineam de furtun să umplu gălețile și am simțit că a intrat o viespe/albina pe mânecă. Bine, nu știam ce e da știam ca mușcă. Si mama nu m-a crezut, a zis că ma alint. Și tata la fel. Și când n am mai suportat și am dat-o jos eram ciupita și înțepată toată pe mâna.

Mi se pare că e foarte greu să învingi frica asta mai ales după reperate traume. Ca exemplu odată mi-a intrat un fluture în gura când mă uitam în sus la vie și de atunci mama nu mi-a zis replica "închide gura ca intră musca" spunea "inchide gura că-ți intra iar un fluture" și pentru mine senzația de a-l simții in gura a fost horror. Nu pot explica.
Sau, când stăteam în casa veche ieșeau painjeni mari de sub arcurile patului. Urâți.
Da... Și am ajuns să țip la orice vietate ajunge pe mine când stau liniștită pe o bancă în parc.
Si mie îmi place natura, aș vrea să stau în sunetele Alea frumoase de greieri păsări și alte animale. DAR, greierii îs mari si negri și SAR PE TINE. (mai am povești și cu ăștia)
Furnicile mă sperie deoarece când stăteam întinsă pe iarbă au urcat pe mine multe și mi au intrat în ochi și nas si urechi.

Ploșnițele, ai observat că sunt multe în ultimii ani? Îmi intră mereu în cameră când las geamul deschis. Sunt cele mai urâte chestii.

Deci eu nu știu cum să scapi de așa ceva. Doar dacă îți iei animal de companie o tarantula fără venin sau șarpe. Că să hrănești șarpele cu insecte și cu tarantula na, sa ai grijă de ea.
Pt că îți va fi milă de ele să le lași să moară și cu groaza pe care o ai îi vei hrăni până te obișnuiești. Mna. Altfel nu știu.