| Duluman2002 a întrebat:

As vrea sa intreb ce parere aveti despre meseria de profesor. Merita?
Chiar ma gandesc sa lucrez in invatamant.

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Da, dar profesor universitar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai vacanțe lungi în care poți face ceea ce dorești.

| AnastasiaK a răspuns:

Sa merite din ce punct de vedere? Al satisfactiei? Daca iti place si esti bun in ce faci, da, dar asta se aplica la orice meserie. Din punct de vedere al banilor? Depinde ce asteptari ai.

| DeeaCarmen a răspuns:

Este foarte greu, mai ales daca vrei sa o faci cum trebuie.
Iar copii din ziua aceasta devin din ce in ce mai greu de lucrat cu ei.

| EuSuntRobertel a răspuns:

Te salut. Parerea mea este ca nu merita sa inveti copii pe baza sistemului de invatamant. Nu avem nevoie de cultura generala, de materii plictisitoare si de un mod si mai plictisitor de a le preda. Vrem oameni creativi care sa se descurce in viata, nu sa termine scoala si sa nu aiba nicio idee de ce-o sa faca dupa.
In schimb ai putea sa înveți lucruri despre viata: cariera, familie, emotii, dezvoltare personala si financiara, etc... si pe baza acestor cunostinte sa iti faci o strategie de a educa copii sau adulți contra unei sume de bani. Iti poti cauta oameni pentru a forma o echipa care sa te ajute sa educi alti oameni. Sunt atatea de facut legate de acest subiect... trebuie doar sa incepi si sa muncesti la asta, sa infintezi o scoala in care sa poti educa oamenii pe baza cunostintelor acumulate de tine si echipa ta. Practic sa ii inveti ceea ce crezi tu ca e mai bine. E o idee destul de buna daca stai sa te gandesti, doar ca e mult de munca si daca te dedici 100% si iti doresti sa faci asta, cu siguranta vei avea succes. Sper ca te-am inspirat si mult succes in continuare!
P.S: un salariu de profesor e foarte mic, crezi ca te-ai multumi cu atat?