| Anonima985 a întrebat:

TPU! happy

Cand faceti o alegere, ascultati de inima sau de creier?
Cu mult timp in urma, un prieten imi spusese ca inima e proasta. si ca trebuie sa ascultam mereu de creier...

Ce parere aveti? Multumesc!

25 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Creier.

| AFR81 a răspuns:

Iti povestesc o intamplare. Probabil nu te vei astepta la asta, probabil te-ai fi gandit ca-ti voi spune ceva de dragoste. Ei bine, nu. Prin noiembrie anul trecut am jucat un bilet la pariuri. Cu 2 lei imi facusem castig 15 milioane. Am stat, m-am gandit, am zis sa mai adaug un meci ca sa fie bonus dublu (la 20 de meciuri iti dubleaza castigul). Ma uit in oferta ce a mai ramas si vad foaia cu pariul pe castigator al unui turneu la tenis, turneul campionilor. Stau eu si ma gandesc pe cine sa aleg, pe Djokovic sau pe Federer. Creierul imi spunea sa-l joc pe Djokovic, inima pe Federer. Am ales cu inima si l-am jucat pe Federer, adica pe cel din poza. Castigul mi-a crescut la 135 de milioane. Dupa 3 zile am vazut ca se ingroasa gluma, ramasesem doar cu acest meci. In ziua meciului, aceeasi zi in care a devenit si neamtul asta prost presedintele Romaniei, Roger Federer, eroul meu, s-a retras fix inaintea finalei, deci, pariul meu a fost necastigator. Din cauza ca am ales cu inima am pierdut 100 de milioane. Am continuat sa joc si ce crezi, tot cu inima aleg. Aceasta este o poveste reala, am pastrat si poza cu biletul, asta ca sa ma oftic si mai tare.

| RAY a răspuns:

Cred ca trebuie sa fim ratonali, si sa dam o sansa la oricine, sa nu credem orbeste in oricine si sa credem total in cineva

| OldSoul a răspuns:

Eu ascult de ambele, si oricum as lua-o, tot prost ies...

| Anonima985 explică (pentru OldSoul):

Pesimist de fel? sad

| OldSoul a răspuns (pentru Anonima985):

In ultimul timp, da.

| Anonima985 explică (pentru OldSoul):

Viata nu e mereu roz, dar noi o putem face asa big grin Si putem incepe printr-o gandire pozitiva :*

| OldSoul a răspuns (pentru Anonima985):

Hai ca m-ai facut sa rad, daca nu ma insel chiar eu acum ceva timp spuneam ca viata nu e roz, dar o putem face laughing

| Anonima985 explică (pentru OldSoul):

Acum razi, deci nu totul merge chiar asa prost big grin Am reusit ceva, se pare...

Spuneai asta, fiindca asa este! Probabil ti s-a intamplat ceva rau si ai lasat sa te influenteze negativ. Dar timpul vindeca orice rana, asa ca mai tarziu vei reveni la ce spuneai tu "acum ceva timp" happy

| OldSoul a răspuns (pentru Anonima985):

Da, ai reusit, si nu, nu mi-s-a intamplat nimic rau, poate doar ca mi-am schimbat perceptia asupra vieti, poate pentru ca o inteleg mai bine... sau nu.

| Anonima985 explică (pentru OldSoul):

Ceva te-a determinat sa iti schimbi perspectiva asupra vietii. Un eveniment, o dezamagire, ceva anume exista happy Si te inteleg, si eu anul acesta mi-am schimbat viziunea asupra vietii, fiindca mi s-au intamplat multe lucruri noi, dar nu m-au descurajat, ci m-au facut mai tare, considerandu-le niste experiente, ce daca se repeta, voi sti cum sa le abordez happy

| OldSoul a răspuns (pentru Anonima985):

Ai deplina dreptate, ceea ce ai spus se aplica si la mine. Fericirea se ascunde in lucruri simple, trebuie doar sa vrem sa le vedem.

| Anonima985 explică (pentru OldSoul):

Multumesc,asemenea! ^_^ Ma bucur ca am ajuns la un comun acord, dar ma intristez ca nu te-am facut din nou sa razi. tongue Poate next time! big grin O seara frumoasa! >big grin

| OldSoul a răspuns (pentru Anonima985):

Mersi pentru tot big grin
O zi frumoasa si tie.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Eu unul ascult intotdeauna de creier intrucat inima m-a inselat de mai multe ori pana acum deci nu mai pot sa am o incredere oarba in ea.
Prefer sa gandesc inainte sa fac o alegere ca sa vad ce consecinte ar avea acea alegere asa ca pot sa zic ca ascult de creier in majoritatea cazurilor.
Atunci cand fac o alegere ce tine de prieteni apropiati/familie atunci mai tin cont si de ce zice inima dar in rest nu. Sunt de parere ca inima poate sa te induca in eroare cateodata.
Este doar parerea mea.
Succes!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru RainmakerX):

Asculta de ea pana intr-o zi cand vei spune,ai avut dreptate inima! Cu toate ca de multe ori te inseala si te raneste,sunt momente cand aceasta te face mai fericit decat orice alegere facuta cu encefalulsad.Eu mi-as urma inima chiar de m-ar indrepta spre moarte.
Encefalul iti poate asigura o viata buna,o familie, un loc de munca platit bine, dar inima iti poate oferi fericirea absoluta, o viata fara nici un regret, lumea.tot inima iti poate oferi si regret vesnic.

| RainmakerX a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Fiecare face ce vrea cu viata lui smug

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde de alegere, una e sa alegi ce fel de mancare iti cumperi la restaurant si alta e sa-ti alegi un job, partenerul de viata, ce studii urmezi s.a.m.d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

de ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creier. "Daca as avea doua inimi, una ar gandi."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mentinem un echilibru în ntre astea doua.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Cand sunt pusa eu in situatia de a lua o decizie, ma gandesc la consecinte, daca este bine sau nu si daca sunt dispusa sa suport anumite consecinte in urma alegerii facute.Cu alte cuvinte, imi folosesc creierul.
Folosindu-ti inima, te bucuri de alegerea facuta.
Pa!

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Imi aud pulsul cand e liniste in camera dar in rest ascult de creier, orice o insemna asta.

| eXtremeAdy a răspuns:

Nu este adevarat si iti dau un exemplu

Daca pe drum vezi un om care are nevoie de ajutor, stiu eu este lovit si tot in acelasi timp vezi ca autobuzul tau spre locatia ta finala e destul de aproape ce faci?

Inima spune sa lasi autobuzul si sa-l ajuti pe cel aflat in dificultate

Creierul zice sa te grabesti la autobuz

Eu zic ca trebuie sa fim echilibrati putin, ca exista si partea in care daca punem prea mult sentiment in ceva ce nu isi are rostul, tot noi suferim. E bine sa fim echilibrati, sa nu cadem la extreme.

| Andreeaandreiuska5 a răspuns:

Eu ascult de creier dar uneori e nevoie si de inima!