| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre manele si manelisti? Eu una le urasc. Cum dracu majoritatea romanilor asculta gunoaiele alea? Eu cred ca nici macar nu ati auzit in viata voastra de Eminem si 2Pac sau de Rihanna sau Selena Gomez, One Direction. De ce ascultati manele? Voua chiar va plac gunoaiele alea? Chiar mi-e mila de manelisti si de cei care asculta asa ceva.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Dar tu ai auzit de Pink Floyd, Janis Joplin, Jimmy Hendrix, Led Zeppelin, Deep Purple, Uriah Heep, Creedence Clearwater Revival, Ten Years After, Crosby, Stills, Nash & Young etc? laughing))))

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Degeaba,Selena Gomez le ia fața.happy

| Hammurabi a răspuns (pentru EcceHomo):

Nu se zice le ia fața, se zice le ia din față. laughing))))

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Mă tem că te înşeli, am specializare în termeni argotici.

| RAY a răspuns (pentru EcceHomo):

E frumoasa Selena Gomez

| Hammurabi a răspuns (pentru EcceHomo):

Ok. Cât timp suntem de acord se poate spune oricum.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Da

| relian a răspuns (pentru RAY):

Tot mexicanca e laughing Frumoasa doara pare, realitatea este de fapt alta laughing Nu va mai uitati la poze, ori cas ele aranjate, machiate.Ai rabdare acu se face rotunda, ca doara e mexicanca cum am zis laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Genetica popoarelor latine, slave este mai diversa ca cea a popoarelor germanice -desigur ma poti contrazice, romanii sunt si latini si slavi?

47 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu ascult nici manele (doar involuntar la nunți, botezuri etc) nici Eminem, Selena și ce ai mai zis tu dar eu nu încep sa judec pe alții pentru preferințele lor, așa ca ciocu’ mic și vezi-ti de lungul nasului.

| bogdan324 a răspuns:

Poti sa urasti acest gen de muzica, dar stim foarte bine ca odata si odata tot o sa se intample sa bage cineva vreuna de-a lu' salam cand esti la o petrecere si o sa te simti bine...
Daca esti manelist asta nu inseamna neaparat ca esti si incult.

| DoarAlin a răspuns (pentru bogdan324):

Pari genul de om care ar fi in stare sa spuna "petrecere fara manele nu se poate". La banchet la scoala la mine au fost multe manele, am plecat mancand pamantul.

| bogdan324 a răspuns:

Iti multumesc frumos pentru acel ''eronat'', nu crezi totusi ca esti cam cringe si ca ar trebui sa te calmezi?
Pe bune, daca cineva are alte preferinte decat ale tale in muzica sau orice altceva, nu cred ca trebuie sa il critici pentru asta, fiindca si el poate face la fel...
Da, si mie imi plac multe piese din 70 incoace dar nu ma pun sa critic pe altii daca n-au aceleasi gusturi ca mine.
Si da, ascult si Eminem, 2Pac,Snoop Dogg,Ice Cube,Kendrick Lamar, Dr. Dre, in general Rap&Hip-Hop.
Ascult din orice gen atata timp cat piesa respectiva este buna,

| DoarAlin a răspuns (pentru bogdan324):

Stii ce e mai "Cringe"? Sa te murdaresti la bot de engleza. Tati, esti roman, pe un site romanesc, numai fura cuvinte de la straini, ca sa pari "cool".

| DoarAlin a răspuns (pentru bogdan324):

Si? Cu placere. Nu-mi spune ca esti si tu plangacios din ala care se supara cand nu primeste funda, sau primeste eronat. Treaba lor, sa asculte manele sau ce le suna bine la ureche. Dar stii care e diferenta? Eu nu incerc sa ii bag cuiva pe gat, muzica care imi place mie. Manelistii fac asta. N-ai sa-l vezi pe unu care asculta rock sau rap ascultand muzica la boxa portabila pe strazi, nu, ai sa vezi numa ciori maneliste. Si sa fim sincer, majoritatea ascultatorilor de manele sunt tigani, si romani inculti, care nu stiu sa scrie nici o propozitie. Asta e un fapt dovedit. Du-te la o manea pe Youtube, mori de ras la cate ciori analfabete gasesti. Mai sunt si oamenii care asculta manele in liniste, si sunt si isteti, dar mai rar. La fel de rar ca si tiganii muncitori.

| bogdan324 a răspuns (pentru DoarAlin):

Da,stiu,folosesc romgleza dar unele cuvinte suna mai bine in engleza,uneori doar in acea limba vei gasi un cuvant specific a ceea ce iti vine tie in cap care nu are o traducere directa in romana.
Nu am nimic cu tine,si,for the record,am spus mai mult treaba aia in gluma,nu trebuie sa bagi in seama inculti ca mine.
Da,iti dau dreptate ca sunt multi manelisti care iti cam baga pe gat muzica lor,dar daca e cazul,pur si simplu ii spun ca nu-mi place piesa respectiva,ori macar baga o manea care sa fie mai placuta,ori inchide melodia,ori pur si simplu plec si aia e(nu-mi plac lalaiturile alea triste,da in schimb merge ceva sa te simti si tu ca te distrezi)
Totusi,in legatura cu ''N-ai sa-l vezi pe unu care asculta rock sau rap ascultand muzica la boxa portabila pe strazi,,
Imi cer scuze ca iti zic si stiu ca o sa-mi spui ca inventez dar in liceu era un tip cu care eram si inca sunt prieten care obisnuia sa bage melodii rock la maxim pe telefon cand nu eram asa multi in clasa(doar ca in cazul asta erau ceva mai multi),nu m-a interesat prea mult fiindca eu stateam pe telefon,dupa am auzit cum a troncanit unul cand a iesit din banca si s-a dus sa se lege de el(individul fiind manelist de profesie),a inchis melodia de frica, dar cand am auzit palma pe care i-a dat-o deja a intrecut masura, m-am dus sa iau cutia de creta si am aruncat dupa acel individ pana a iesit din clasa, chiar s-a i s-a rupt o bucata in gura.
In fine, nu e bine sa faci ideologii in general, nu toti oamenii sunt la fel, poti spune ''majoritatea'' dar nu ''toti'', poti spune ''nu asa des'' dar nu ''n-ai sa vezi'' sau ''niciodata''.
In legatura cu comentariile din videoclipurile cu manele:Ai castigat aici...

| DoarAlin a răspuns (pentru bogdan324):

Mda, aici ai dreptate. Dar eu incerc sa gasesc cate un sinonim pentru fiecare cuvant englez ce nu are o denumire exacta in romana. Spre exemplu, cringe - Stanjenitor, rusinos.

Eu nu te-am considerat incult. Nici macar nu te cunosc ca se te pot cataloga asa. Este cam greu de ignorat cand vii de la liceu in tramvai, si in ultimele locuri sunt niste persoane ce asculta manele la maxim. Daca le spui sa inchida muzica te i-au la morti. Si eu nu-s cine stie ce persoana agresiva sau certareata. Norocul meu ca mi-am cumparat casti, ca sa ii pot ignora macar.
Mie nu-mi plac alea triste, nici de dragoste, nici de petrecere, nici nimic ce tine de tipul asta de "muzica" oriental. Pur si simplu ma ia greata cand aud instrumentalul ala, si apoi incepe salam sa zbiere la microfon. Ehh... Dar daca tie iti place, n-am de ce sa comentez. big grin
Amuzanta partea cu creta. Te cred. Pentru s-a intamplat si la mine in clasa, de multe ori. Majoritatea colegilor mei fiind rromi manelisiti inraiti. Il vede pe unu cu parul mai lung si cu Bullet For My Valentine in casti, gata, ii emo, poponar, etc.
Pai eu asta am spus, "majoritatea". Nu am spus ca toti ascultatorii de manele sunt prosti, sau ca toti tiganii sunt prosti si analfabeti.
Ok, am spus "n-ai sa vezi", asta era parerea mea, pentru ca eu n-am vazut pe cineva ascultand pe bancile din parc Eminem sau Metallica. Poate or exista si persoane de genul, dar nu la fel de multe ca si manelistii.
Stiam ca o sa castig. rolling on the floor Tocmai si de asta am folosit acest fapt. Este si trist si amuzant in acelasi timp. big grin Am intrat doar de curiozitate, pentru ca imi aparea la recomandate, ce sa vezi, numa' analfabeti.

| RAY a răspuns:

De ce ai prejudecați de astea? nu consider acel gen de muzica un viitor pericol

| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, ca nu asculta majoritatea, doar o minoritate, dar probabil ca te invarti in zona unde traiesc cei saraci si lipsiti de educatie muzicala, de aceea o tot auzi.
Lasa ca nici cu Eminem si restul nu-mi este rusine, acam acelasi nivel de muzica comerciala, fara cultura muzicala si fara pic de educatie mai elevata.

| Drimmero a răspuns:

Cum sa-i ataci pe manelisti cand asculti one direction?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Du-te impusca-te te rog eu.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Te intelegem, Roxy, toti gandeam ca tine la 14 ani

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca stai undeva departe de civilizatie inchisa,, asta pentru binele ei!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Foarte amuzant, zici ca urasti gunoaiele noastre autohtone si dai exemple niste gunoaie de import. Ai uitat de Justin Biberon. Bine, Rihanna cindva suna foarte bine live, acum e de toata jena, SH so OD, lol. Le urasti sau ti-e mila, ca nu prea pari hotarit/a? Mdah, Hammurabi le zice bine...

| Frank51 a răspuns:

Daca asculti o manea o data la luna tu consideri asta manelism? Daca asculti o melodie rock o data pe saptamana esti roacker?

Problema oamenilor ca tine este ca sunteti prea incuiati, si din cauza unor specimene inculte(cocalarii), judecati toti oamenii din puncte de vedere aiurite. Mi-e mila de voi.

| mentholinks a răspuns:

Oamenii asculta muzica fiindca obtin filme si vise din ea. Depinde in ce film e prins fiecare. Nu judec muzica.

| Nemessys a răspuns:

Linistea este cea mai placuta muzica. happy

| AC4S4 a răspuns:

Da, de parca cei care asculta Eminem si 2Pac au o vasta cultura muzicala. E aceeasi chestie.
Am intalnit oameni care asculta manele care aveau cultura generala mai multa decat cei care ascultau rap/rock. Nu are nicio treaba genul de muzica ascultat.

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

Nu judec oamenii dupa ce asculta, sunt destui care fac asta.

| Darkmagic a răspuns:

La mine, asta e manea:
https://www.youtube.com/watch?v=tDq3fNew1rU
Si asta:
https://www.youtube.com/watch?v=2IH8tNQAzSs
Sunt doar mai evoluati, si cu alte posibilitati... :D
Poate tie Roxyez iti suna altfel, dar poti sa ma crezi pe cuvant, sunt manele.
Nu m-am lamurit foarte exact de ce la inceput "URASTI" manelele si manelistii...si la sfarsit iti e "MILA".
Am sesizat doar eu efectul benefic? :D

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Am auzit de cei pe care i-ai enumerat tu mai sus si totusi prefer manelele. Au acel ceva care te atrage. Si poti sa imi explici si mie de ce anume iti e mila de persoanele care asculta manele?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Daca zici asta nu ai ascultat manelele vechi. Nu apar manelele sau ceva dar e o diferenta dintre cele vechi si rahaturile astea noi si nu trebuiesc bagate in aceeasi oala.

| Theo94 a răspuns:

Nu mai se asculta asa de mult cum se asculta inainte ( ascultam si eu).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

între ce ai enumerat tu și asta: https://www.youtube.com/watch?v=5AJUujLzaT4
Prefer de 100 de ori maneaua.
Și da, sunt niște mizerii dpdv cultural manelele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar tare daca nu se asculta manele se asculta pop si fane gen justin Bieber, xxx Nu stiu cum si satra Benz. Lipsa de gusturi muzicale, sau ce asculta majoritatea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar mi-e mila de oamenii care asculta atat manele, cat si ce ai insirat tu acolo.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ti-e mila de oamenii care asculta(sau ascultau) 2pac, Eminem?

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

În afara de Eminem și 2pac pe care nu l-am ascultat niciodată, ăia sunt mai rău decât maneliștii, și mie mi-e milă. rolling on the floor

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

De aia am zis Eminem si 2pac, restul de acolo nu ascult nici eu laughing

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Am zis ca mi-e mila de oamenii care asculta manele!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci vrei sa zici ca Salam, Nicolae Guta si restul manelistilor canta mai bine ca Eminem? Daca chiar crezi asta imi pare rau pentru existenta ta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Salam e de 100 de ori peste One Directionwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Muzica se simte, nu se judeca

| Crsiti92134 a răspuns:

O parere buna, eu unu ascult zilnic manele alaturi de colegii/tovarasi.Fiecare asculta ce vrea. Eu unul nu ascult Selena Gomez sau One Direction pur si simplu nu imi plac, dar asta nu inseamna ca nu imi plac oamenii care asculta. Fiecare asculta ce vrea.

| DoarAlin a răspuns:

De ce naiba as asculta manele sau Selena Gomez? Sau poponarii din O directie? Muzica pop si manelele sunt la fel de infecte. Prefer muzica pop din '80-90. Dintre toti artistii de rahat ce i-ai enumerat as alege doar pe Rihanna, pentru piesele mai vechi, 2Pac, si pe Rap god, Eminem. Manele, manelisiti, caca benz, lil ***, justin biberon... astea sunt pentru autisti. Nimic mai mult. Prefer sa raman la muzica mea rock, decat la "muzica" asta.

| DoarAlin a răspuns:

Cum am spus, decat sa ascult manele, satra, mumble rap, sau pop din 2018, mai bine ascult Never Gonna Give You Up si What Is Love, pentru tot restul vietii.

| PinkFlowers a răspuns:

Ai inceput rau, eu ca de exemplu inainte ascultam destul de multe manele dar il stiu si pe Eminem si cam pe toti din genurile astea muzicale, indiferent cat urasti tu manele si manelistii fiecare om asculta ce-i place